20 września klasa 1 TF wzięła udział w sesji popularnonaukowej poświęconej postaci bohaterskiej córki bieszczadzkiej ziemi urodzonej w Olszanicy por. Heleny Żurawskiej. W auli Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku uczniowie uczestniczyli w bardzo ciekawej lekcji historii, mogli wysłuchać wspaniałego życiorysu łączniczki ZWZ- AK, uczestniczki powstania warszawskiego oraz Żołnierza Niezłomnego, ofiary reżimu stalinowskiego. Ponadto, młodzież obejrzała film „Czas leśnych kurierów" opowiadający o losach kurierów beskidzkich, którzy w czasie II wojny światowej przekradając się z Polski na Węgry, przenosili meldunki, dokumenty i broń, a także przeprowadzali emisariuszy, utrzymując w ten sposób kontakt okupowanego kraju z rządem na uchodźctwie.

Helena Żurowska, kurierka na trasie „Las”, której organizatorem ze strony okupacji niemieckiej był Aleksander Rybicki, z pewnością nie raz była w naszym mieście. Przemierzyła Bieszczady konno uciekając na Węgry, a potem pieszo idąc kurierskim szlakiem. Miała 34 lata, kiedy została żołnierzem na tzw. cichym froncie, 10 lat później, po trudach, ranach i znojach wojennych, za heroizm i walkę o wolność Ojczyzny otrzymała nagrodę – karę śmierci…..

   
   
© Zespół Szkół nr 5 w Sanoku