73229609 2517283071696509 416620555085545472 o 2517283058363177Uczniowie naszej szkoły oraz ZS nr 1 wzięli udział w LVI MŁODZIEŻOWYM RAJDZIE PO ZIEMI SANOCKIEJ, który został zorganizowany przez Zarząd Oddziału PTTK „Ziemia Sanocka”, Koło Przewodników PTTK w Sanoku oraz Starostwo Powiatowe w Sanoku. Celem i założeniem programowym wycieczki było: — upowszechnianie wśród młodzieży zdrowego trybu życia, — ukazanie piękna naszego regionu, — zapoznawanie z walorami krajoznawczo-turystycznymi ziemi sanockiej, — rozwijanie zainteresowania historią własnego regionu, — rozpowszechnienie idei pieszej turystyki górskiej. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od Beskiego Centrum Dziedzictwa w którym obejrzeliśmy interesującą wystawę starych ciągników rolniczych, ekspozycję pokazującą tradycyjne stroje ludowe, narzędzia rolnicze oraz sprzęty używane w gospodarstwie domowym w minionych latach. Następnie skierowaliśmy się do przełomu Wisłoka w Besku nazywany zwyczajowo Skałkami, rozpościerającymi się od Mymonia do Beska. Ten odcinek jest najpiękniejszy, bowiem Wisłok płynie tu głębokim jarem, w wysokości ścian skalnych od 40 do nawet 60 metrów.

Pełne uroku progi skalne, niewielkie wodospady, duże kaskady wodne, tworzą Jar Wisłoka. Jest to jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w polskich Karpatach gdzie urwiste brzegi zbudowane są z fliszu karpackiego. Zobaczyliśmy tam stary tartak wodny do którego woda doprowadzona jest młynówką jak i grodzisko w Mymoniu, gdzie zajmuje cypel, wznosząc się około 35 m nad poziomem doliny Wisłoka i wpadającego do niego bezimiennego potoku. Pierwotnie była tu osada otwarta, której początki sięgają okresu halsztackiego kultury łużyckiej, tj. 900 do 600 .p.n.e., bowiem najstarsze znaleziska pochodzą z tego czasu. W drugiej fazie jego charakter był bardziej obronny niż osadniczy. Otoczono go podwójnym wałem drewniano-ziemnym o konstrukcji izbicowej. Szerokość walu dochodziła do 8 metrów. Chaty miały konstrukcje słupową. Gród ten istniał w VIII w. do końca X w. Tereny te były wówczas we władaniu Lędzian, następnie we władaniu czeskim, potem polskim i gdy w 981 – Książę kijowski Włodzimierz Wielki, opanowuje te tereny włącza je do Księstwa Kijowskiego. W 1018 roku tereny lędziańskie odzyskał Bolesław Chrobry podczas powrotu z wyprawy kijowskiej i na powrót przyłącza do Polski. W XIV i XV w. cypel zasiedlono po raz trzeci. Powstał tu mały gródek obronny, otoczony walem kamienno-ziemnym, wzniesionym na podwalinie drewnianej. Kolejny etap to Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły znajdującego się w Pastwiskach. Miejsce to pokazuje ścieżkę życiową Korola Wojtyły, która doprowadziła go aż na Stolicę Piotrową. Zwiedziliśmy również prywatne muzeum poświęcone porucznikowi Frantiskowi Geislerowi z drugiej czechosłowackiej brygady powietrzno-desantowej, który poległ 18 września w czasie walk o Przełęcz Dukielską. Z Pastwisk udaliśmy się do nieistniejącej wsi Zawoje, która jako jedna z nielicznych pozostawiła po sobie bardzo wiele śladów istnienia. Można zobaczyć tam wiele podmurówek domów, kilkanaście piwnic, źródełek z których czerpano wodę do użytku domowego, cerkwisko z przyległym cmentarzem oraz wiejskie drogi. Zapraszamy wszystkich chętnych na następne rajdy organizowane przez PTTK oraz szkolnych opiekunów: Monikę Lemko oraz Mirosława Sworsta.

   
   
© Zespół Szkół nr 5 w Sanoku