Maraton Pisania Listow w obronie praw człowieka 2Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia Amnesty International mobilizuje ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.

Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. Podczas Maratonu 2019 będziemy pisać ws. młodych osób z 10 państw, których prawa człowieka zostały złamane.

W 2018 r. w 854 miejscach w całej Polsce zostało napisanych 308 974 listy!

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w 2018 roku podjęto blisko 6 mln akcji na całym świecie.

W tym roku kampanię na rzecz praw człowieka, „Maraton Pisania Listów”, podejmujemy w obronie młodych aktywistek i aktywistów, którzy mierzą się z największymi kryzysami na świecie. Zaczynając od tych, którzy walczą o sprawiedliwość dla osób dotkniętych zmianami klimatu, po osoby walczące z ubóstwem, dyskryminacją i represjami politycznymi, młodzi ludzie stali się potężną siłą przemian i zasługują na wsparcie całego świata.  

W przedświątecznej gonitwie warto choć na chwilę zatrzymać się, by poznać wyjątkowe historie i w symboliczny sposób okazać pomoc.

Z historią osób w sprawie których będziemy pisać listy można zapoznać się na parterze szkolnego holu oraz na stronie https://maraton.amnesty.org.pl.

Piszemy w szkole i w internacie. Można również podpisać petycje on- line.

Zapraszamy do udziału w akcji. Wasz list może odmienić czyjeś życie!

   
   
© Zespół Szkół nr 5 w Sanoku