logo_erasmus.jpg

ERASMUS+  STAŻE ZAGRANICZNE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 5 W SANOKU

IMG 5697Uczniowie naszej szkoły dzięki funduszom unijnym pozyskanym w ramach programu Erasmus+ odbyli staże zawodowe w Szwecji. Tegoroczny projekt realizowany był przy współpracy z szwedzką firmą EU Mobility Sverige, która ma bardzo duże doświadczenie w realizacji tego typu programów. Projekt opiewał na kwotę 68 344 €. Udział w tym działaniu pozwolił zrealizować następujące założenia:

  • Doskonalenie umiejętności językowych - usprawnienie komunikacji w języku angielskim podczas realizacji zadań praktycznych,
  • Uzyskanie doświadczeń zawodowych w środowisku międzynarodowym,
  • Usprawnianie kompetencji w zakresie współpracy w grupie,
  • Odpowiedzialność i przewidywanie skutków za podejmowane prace i ich wykonywanie ,
  • Wzmocnienie wiary w siebie i własne możliwości tworząc wizerunek silnego, pełnego energii i kreatywności pracownika

IMG 20220402 WA0001W praktykach zagranicznych wzięło udział 32 uczniów technikum w zawodach: technik usług fryzjerskich, technik budownictwa, technik fotografii i multimediów, technik żywienia i usług gastronomicznych. Przed wyjazdem uczniowie odbyli serię szkoleń przygotowujących w tym szkolenie językowe, kulturowe oraz ekonomiczne.

Pierwsza grupa – uczniowie w zawodach  technik usług fryzjerskich i technik budownictwa licząca 16 uczniów udała się do Malmo  pod opieką pani Jolanty Kosz oraz pana Witolda Wasyliszyna. Staż tej grupy realizowany był w terminie od 14.03.2022 do 25.03.2022r. Druga grupa również 16 uczniów kształcących się w zawodach technik fotografii i multimediów oraz technik żywienia i usług gastronomicznych pod opieką pani Sabiny Dziuby oraz pani Małgorzaty Bączar odbywała praktyki od 28.03.2022r. do 08.04.2022r..

Praktykanci mieli możliwość nabyć nowe umiejętności zawodowe, poznać specyfikę pracy
w innym kraju, udoskonalić  swoją znajomość języka angielskiego, poznać ciekawe osobowości  i nawiązać nowe relacje i kontakty. Wszyscy stażyści doskonalili swoje umiejętności zawodowe pod okiem opiekunów w szwedzkich zakładach pracy.IMG 5688

Oprócz pracy był też czas na odpoczynek i relaks. W weekendy nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić różne  miejsca w okolicy Malmo, w tym Muzeum techniki, miło spędzali czas na kręgielni, zawitali również do stolicy Danii – Kopenhagi.  Dodatkową atrakcją były przepiękne Klify.

Wszyscy wrócili do Polski szczęśliwi, bogatsi o nowe doświadczenia zarówno te zawodowe jak i żywciowe. Uczniowie podkreślają jak wiele się nauczyli. Cała przygoda z Erasmus+ Szwecja zakończyła się otrzymaniem certyfikatów oraz dokumentu Europass Mobilność (Europass Mobility), które powierdzają ich wiedzę i umiejętności nabyte w trakcie zagranicznego stażu.IMG 5702

Projekt dobiega końca, lecz wspomnienia i zdobyte umiejętności pozostaną na bardzo długo…!

Rezultaty stazu zagranicznego

Erasmus_Szwecja_2022

Grupa I - Technik usług fryzjerskich i Technik budownictwa

 

Grupa II - Technik fotografii i multimediów, Technikz żywienia i usług gastronomicznych

 

Część kulturowa stażu zagranicznego

   
   
© Zespół Szkół nr 5 w Sanoku