Obraz z projektora na którym jest kobieta z zasłoniętą twarzą, napis szabas dzień odpoczynku. Sanok, Łupków, Nowosielce, Zarszyn, Turze Pole 18 - 26 stycznia 2024 r.

Organizatorzy:

Sanok, Łupków:

Urząd Miasta Sanoka

Starostwo Powiatowe w Sanoku

Zespół Szkół nr 1 w Sanoku

Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami

Zakład Karny w Łupkowie

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Zakład Karny w Uhercach Mineralnych

Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Sanoku

Zespół Szkół nr 5 w Sanoku

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowosielcach

Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytety Rzeszowskiego

Po raz drugi włączyliśmy się do współorganizacji XVI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, którego głównym organizatorem jest Zakład Historii i Kultury Żydów Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej. W  organizacji jak co roku wzięło udział wiele instytucji z terenu całego województwa podkarpackiego: Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami, samorządy, instytucje kultury, biblioteki, muzea, szkoły, organizacje pozarządowe oraz wszelkie instytucje zainteresowane problematyką.

Obchody na Ziemi Sanockiej, odbywały się  od 18 do 26 stycznia 2024r.  Uczestniczono min. w sesji pt. Przed Zagładą było życie

w Zespole Szkół nr 1 w Sanoku oraz w upamiętnieniu mordu na ludności żydowskiej na cmentarzu żydowskim w Sanoku.

Jak już wcześniej wspominaliśmy mgr Katarzyna Krowiak (Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku) przeprowadziła dla młodzieży naszej szkoły -  warsztaty edukacyjne „Wycinanka żydowska” a dyrekcja sanockiego Skansenu umożliwiła uczestnikom zwiedzenie z przewodnikiem obiektów kultury żydowskiej znajdujących się w MBL: synagogi, dwóch domów żydowskich oraz sklepiku kolonialnego, którego pierwszym właścicielem był żyd Natan, zwany Szpara.

Inicjatorką, główną pomysłodawczynią i koordynatorką całego przedsięwzięcia była dr Joanna Potaczek - Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami.

Czwartkowe odchody przebiegały następująco:

Sanok

- Sesja pt. Przed Zagładą było życie - Zespół Szkół nr 1 w Sanoku, ul. Jana III Sobieskiego 23, Sanok.

- Oficjalne rozpoczęcie, mgr Renata Gromek - Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku.

- Wprowadzenie do historii obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, dr Joanna Potaczek (Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami, Zespół Szkół nr 1 w Sanoku, przewodnik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku).

- Otwarcie wystawy pt. Sanok w twórczości Kalmana Segala i na obrazach Leona Getza, przygotowanej przez dr Anitę Wolanin ( Zespół Szkół nr 1 w Sanoku) i młodzież z ZS 1 w Sanoku.

Prelekcja pt. Przed Zagładą było życie. Żydzi na ziemi sanockiej: religia i obyczaje.

- Edukacyjny szabat żydowski, dr Joanna Potaczek.

Program słownomuzyczny, wykonany przez młodzież z ZS 1 w Sanoku pod opieką mgr Joanny Albigowskiej (Zespół Szkół nr 1 w Sanoku).

Otwarcie wystawy pt. Dzielnica Argentyna, autorstwa Ewy Michałowicz – Smarzewskiej (artystka, malarka, Sanok).

Wystawa przedstawia prace dotyczące nieistniejących dziś miejsc, w których kiedyś żyli Żydzi.

O godz. 10:00 w piątek 26 stycznia Uczciliśmy ofiary Holokaustu – sanockich Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej na cmentarzu żydowskim w Sanoku, róg ulicy Kiczury i Głogowej. Uroczystość przebiegła według niniejszego scenariusza:

-  Oficjalne rozpoczęcie,  dr Joanna Potaczek (Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami, ZS 1 w Sanoku, MBL Sanok).

-  Wystąpienia przedstawicieli samorządów i instytucji współorganizujących.

- Historia Zagłady Żydów sanockich i ich mordu na cmentarzu żydowskim w Sanoku, dr Joanna Potaczek.

-   Modlitwa za ofiary Holokaustu.

-  Odczytanie przez uczestników upamiętnienia części imion i nazwisk zamordowanych tam Żydów.

-   Złożenie kamieni pamięci z imionami i nazwiskami części zamordowanych na tym cmentarzu Żydów.

-   Akcent słownomuzyczny.

-   Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w XVI OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU.