Uczniowie kierunku technik fotografii i multimediów z czarnobiałymi fotografiami w studio fotograficznymW dzisiejszym szybkim tempie życia, gdzie większość osób polega na aparatach telefonicznych do rejestrowania i dzielenia się swoimi zdjęciami, niezwykle ważne jest zrozumienie procesów, które kryją się za tą sztuką. Jednym z kluczowych elementów edukacji w zawodzie technik fotografii i multimediów  jest poznanie tradycyjnych technik fotograficznych. Jedną z technik fotografii tradycyjnej jest analogowa fotografia czarno biała.

Zajęcia w ciemni to jeden z elementów nauczania fotografii i multimediów. Jest nieodłączną częścią lekcji z przedmiotu Procesy Fotograficzne. Celem tych zajęć jest zapoznanie uczniów z procesem manualnej obróbki fotografii oraz poznanie tradycyjnych technik fotograficznych, które mają wpływ na dzisiejszą fotografię.

W ciemni fotograficznej, charakterystycznym miejscu do przechowywania, przetwarzania i wywoływania materiałów fotograficznych, uczniowie mają możliwość doświadczenia niezwykłej atmosfery i magii, jaka towarzyszy tworzeniu obrazów. To miejsce, gdzie światło jest kontrolowane, a obrazy pojawiają się stopniowo, odkrywając swoje tajemnice na białej powierzchni papieru.

Praca w ciemni daje uczniom szansę lepszego zrozumienia zasad fotografii w techniczny sposób. Podczas tych zajęć odkrywają oni piękno chemicznych procesów, jakie zachodzą podczas wywoływania zdjęć. Od momentu ekspozycji błony fotograficznej do chemicznych kąpieli, aż po ostateczne wyniki na papierze, uczniowie mają kontrolę nad każdym etapem procesu. Mogą eksperymentować z czasem naświetlania, kontrastem i tonami obrazu, co pozwala na twórcze eksplorowanie swojego potencjału artystycznego.

Nie można zapomnieć o wartości edukacyjnej zajęć w ciemni. Poprzez praktyczne doświadczenie ucznia, podczas których samodzielnie wywołuje swoje zdjęcia, uczą się oni nie tylko technicznych aspektów fotografii, ale także cierpliwości, precyzji i skrupulatności. Rozwijając umiejętności obsługi sprzętu, jego konserwacji oraz opanowania chemikaliów, uczniowie rozwijają również umiejętność pracy w grupie.

W dzisiejszym cyfrowym świecie warto docenić dziedzictwo i unikalność zajęć w ciemni. Pomimo ogromnego postępu technologii, ta tradycyjna metoda pracy nad zdjęciami nadal ma wiele do zaoferowania. Zapewnia głębsze zrozumienie procesu fotografowania, rozwija artystyczny warsztat, a także zapewnia niesamowite doświadczenie dla każdego, kto ma zamiar pogłębić swoją pasję do fotografii i multimediów.

Wnioskiem jest, że zajęcia w ciemni są niezastąpionym elementem lekcji w zawodzie technik  fotografii i multimediów.