unia

W dniach 14 – 18 luty 2013  odbyły się   10 godzinne zajęcia z samozatrudnienia  przygotowujące uczestniczki projektu Europejski wymiar kształcenia zawodowego z kosmetologii i fryzjerstwa nr 2012 -1 1 PL1-LEO01 – 27196 realizowany w ramach projektu „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” z Europejskiego Funduszu Społecznego – Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działanie 3.4.2 na zasadach Programu Leonardo da Vinci będącego częścią Programu Uczenie się przez całe życie” do udziału w zajęciach stażowych, które odbędą się w Stredna odborna skola w Preszowie – Słowacja.

SAMOZATRUDNIENIE, czyli jak nie być bezrobotnym

Celem zajęć było zapoznanie uczestniczek ze zjawiskiem samozatrudnienia, czyli procesem powstawania w naszym otoczeniu małych i średnich przedsiębiorstw, które sprzyjają powstawaniu nowych miejsc pracy, powodują pojawianie się różnorodnych produktów na rynku oraz podnoszą poziom życia całego społeczeństwa.

Tematy:

1. Będę przedsiębiorcą – poszukiwanie pomysłu na działalność gospodarczą i zasady jej uruchamiania.
  2. Moje przedsiębiorstwo w gospodarce rynkowej – zewnętrzne uwarunkowania funkcjonowania przedsiębiorstwa. Szanse i zagrożenia samozatrudnienia.

Tematyka szczegółowa:

1. Analiza własnych możliwości zawodowych – przeprowadzenie własnej analizy SWOT (2 godz.)
  2. Rozpoznanie i analiza rynku lokalnego (2 godz.)
  3. Przygotowanie do wyboru rodzaju działalności gospodarczej zgodnej z potrzebami rynku lokalnego (formy organizacyjno-prawne działalności gospodarczej) (2 godz.)
  4. Zasady uruchamiania działalności gospodarczej (2 godz.)
  5. Określanie możliwych korzyści i zagrożeń wynikających z samozatrudnienia (2 godz.)

Zajęcia prowadził nauczyciel przedmiotów ekonomicznych – pan mgr Dariusz Jabłoński