unia

W dniach 22.01. – 09.02. 2013 r. uczestniczki projektu Europejski wymiar kształcenia zawodowego z kosmetologii i fryzjerstwa nr 2012 -1 1 PL1-LEO01 – 27196 realizowanego w ramach projektu „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” z Europejskiego Funduszu Społecznego – Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działanie 3.4.2 na zasadach Programu Leonardo da Vinci będącego częścią Programu Uczenie się przez całe życie” do udziału w zajęciach stażowych, które odbędą się w Stredna odborna skola w Preszowie – Słowacja uczestniczyły w 30 – godzinnym kursie języka słowackiego.

Podczas szkolenia językowego i kulturowego uczestniczki zapoznały się z następującymi wiadomościami o kulturze słowackiej :

1. Kształtowanie się słowackiej świadomości narodowej.
  2. Ogólny zarys rozwoju języka na tle dziejów państwa.
  3. Kultura ludowa ( społeczna i duchowa) pogranicza słowacko- polskiego.
  1. Elementy słowackie w kulturze ludowej Podhala. Mit Janosika.
  2. Kultura współczesnej Słowacji: literatura, sztuka, muzyka, teatr, szkolnictwo.
  1. Podział terytorialny ( zachodnia, środkowa, wschodnia Słowacja i jej centra) i administracyjny, turystyka i zabytki.

Ponadto odbyły 25 godzinny kurs językowy , w którym poznały podstawowe zasady dotyczące wymowy i pisowni w języku słowackim , podstawowe słownictwo pozwalające porozumiewać się w sytuacjach codziennych . 15 godzin kursu przeznaczone było na poznanie słownictwa fachowego związanego z zawodem fryzjera i kosmetyczki .

Zajęcia prowadziła pani Karolina Korfanty – pracownik PWSZ w Sanoku.