zs5n

MISJA SZKOŁY

WIZJA SZKOŁY

PLAN ROZWOJU SZKOŁY

Absolwent naszej szkoły jest człowiekiem

MISJA SZKOŁY

v   Jesteśmy szkołą publiczną. Kształcimy młodzież i dorosłych
w atrakcyjnych zawodach według najlepszych programów i wzorców.

v   Istniejemy dla uczniów, ich rodziców oraz środowiska.

v   Wyposażamy uczniów w wysoki poziom wiedzy i umiejętności. Przygotowujemy ich do wymogów współczesnego rynku pracy. Wychowujemy w duchu tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Dbamy o rozwój psychiczny i fizyczny uczniów oraz rozwój zainteresowań.

v   Naszym klientem jest uczeń gimnazjum, liceum, szkoły zawodowej oraz osoba bezrobotna.

v   Jesteśmy otwarci na nowatorskie programy współtworzone ze swoimi klientami. Dostosowujemy zawody i specjalności do wymagań współczesnego rynku pracy. Przygotowujemy do umiejętności samokształcenia. Zapoznajemy uczniów z najnowszymi technologiami oraz osiągnięciami technicznymi w nauczanych zawodach.

v   Zmierzamy, aby nasza szkoła była piękna, dobrze wyposażona w sprzęt
i pomoce naukowe, biblioteka szkolna w biuletyny, czasopisma zawodowe, skomputeryzowana. Priorytetem w naszych działaniach jest doskonała współpraca między nauczycielami, uczniami i rodzicami oraz najwyższa jakość kształcenia i efektywność nauczania.

WIZJA SZKOŁY

1.    Pozyskanie wysoko kwalifikowanej kadry i ciągłe jej doskonalenie.

2.   Doposażenie pracowni szkolnych i biblioteki szkolnej.

3.   Współpraca z rodzicami celem zaspokojenia ich potrzeb.

4.   Wprowadzanie nowatorskich form nauczania, programów, metod, środków dydaktycznych.

5.   Promowanie szkoły na zewnątrz. Wychodzenie z ofertą nowych zawodów, nowoczesnych pracowni.

6.   Współpraca ze środowiskiem (instytucje oświatowe, środowisko lokalne, Biuro Pracy, zakłady pracy, Cech Rzemiosł Różnych, ewentualni sponsorzy).

7.   Wyposażenie uczniów w wysoki poziom wiedzy i umiejętności.

8.   Integracja nauczycieli i rodziców.

9.   Zapewnienie młodzieży opieki psychologiczno – pedagogicznej oraz bezpiecznych warunków nauki i pracy.

10.  Wychodzenie z ofertą zajęć pozalekcyjnych (poszerzanie jej).

11.   Rozwijanie wśród młodzieży przedsiębiorczości, gospodarności – wykorzystanie wiedzy praktycznej.

PLAN ROZWOJU SZKOŁY
Zespół Szkół nr 5 w Sanoku

Zadania do realizacji w latach 2008 -2012:

I.      Wybór nowych kierunków kształcenia zgodnie z potrzebami rynku pracy

II.      Rozpoznanie potrzeb nauczycieli dotyczących kształcenia i planowanie ich rozwoju w związku z rozwojem szkoły

III.      Zwiększenie udziału rodziców w życiu szkoły

IV.      Zmniejszenie stopnia agresji i przemocy w szkole, podniesienie bezpieczeństwa

V.      Lepsze wykorzystanie komputerów w szkole

VI.      Poprawienie bazy szkoły

VII.      Zbadanie osiągnięć edukacyjnych uczniów i wykorzystanie wyników do podnoszenia efektów kształcenia w szkole

VIII.      Poprawa poziomu znajomości języków obcych

IX.      Promocja szkoły w celu utrzymania dobrego wizerunku w środowisku

X.      Podniesienie dyscypliny pracy

Absolwent naszej szkoły
jest człowiekiem:

• przygotowanym do wykonywania zawodu,
  • wrażliwym, tolerancyjnym, otwartym na potrzeby drugiego człowieka,
  • nieustannie pracującym nad własnym rozwojem,
  • konsekwentnie realizującym wytyczone cele,
  • otwartym na wartości uniwersalne, ciekawym świata,
  • zrównoważonym, panującym nad emocjami,
  • świadomym swoich mocnych i słabych stron i umiejętnie wykorzystującym to w planowaniu swojej przyszłości,
  • odpowiedzialnym za siebie, innych, za własne działania i gotowym ponosić ich konsekwencje,
  • gotowym służyć pomocą i wsparciem młodszym, słabszym, niepełnosprawnym,
  • bezinteresownie angażującym się, inicjującym działania służące dobru innego człowieka,
  • asertywnym, odważnie reagującym i podejmującym decyzje,
  • świadomym swoich przyszłych zadań w rodzinie i społeczeństwie,
  • szanującym tradycje szkoły, regionu, Polski,
  • powinien czuć się obywatelem Europy i świata,
  • być człowiekiem prawym, przygotowanym do godnego i mądrego życia.