14 IMG 1707Dnia 26 października 2016 r. uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w LIV Młodzieżowym Rajdzie po Ziemi Sanockiej zorganizowanym przez Zarząd Oddziału PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku.:):):):):)
Celem corocznego rajdu jest ukazanie piękna naszego regionu, jego walorów krajoznawczo-turystycznych jak i rozpowszechnienie idei pieszej turystyki górskiej oraz zdrowego trybu życia. Tegoroczny rajd przebiegł szlakiem czerwonym z Duszatyna przez Jeziorka Duszatyńskie, Chryszczatą,Jeziorko Bobrowe do Huczwic, łącząc pogranicze Beskidu Niskiego i Bieszczadów. W trakcie wycieczki zobaczyliśmy powstałe 13 kwietnia 1907r. osuwiskowe Jeziorka Duszatyńskie (w przeszłości trzy), znajdujące się na zachodnich zboczach Chryszczatej (997 m n.p.m.). W 1957r. teren ten uznano za obszar chroniony, tworząc rezerwat przyrody „Zwiezło” o powierzchni 2,2 ha. Nieopodal szczytu Chryszczatej znajduje się Cmentarz wojenny kryjący żołnierzy Austrowęgierskich oraz carskiej Rosji poległych w trakcie walk zimą 1914/1915 roku. Okoliczne góry skrywają jeszcze wielu bezimiennie poległych, którym nie było dane doświadczyć pochówku. Na szczycie stoi betonowa wieża geodezyjna z czasów zaborów. Nazwa Chryszczata wywodzi się od łemkowskiej nazwy rośliny chreszczate zilie (czworolist pospolity). Na końcu naszej wędrówki było Jeziorko Bobrowe – jeziorko u północnych stoków Chryszczatej pomiędzy nieistniejącymi wsiami Huczwice i Sukowate. Powstało w połowie lat 90. XX w. poprzez spiętrzenie wody na płynącym tam potoku. Jeziorko zostało zasiedlone przez bobry w ramach programu reintrodukcji tego gatunku w Bieszczadach. Podsumowaniem całego dnia było zwiedzenie Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego „KNIEJA” w Nowosiółkach oraz ognisko z pieczeniem kiełbasy i gorącą herbatą.
Opiekunowie: Bożena Prodziewicz, Monika Lemko, Mirosław Sworst.

Tekst – Mirosław Sworst

Zdjęcia – Monika Lemko