01 1cW ramach współpracy Zespołu Szkół Nr 5 im. Ignacego Łukasiewicza w Sanoku z Agencją Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Rzeszowie, nauczyciele naszej szkoły przygotowali warsztaty edukacyjno – kulinarne dla uczniów szkół gimnazjalnych. Dnia 27.10.2016 r. warsztaty odbyły się w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej, a dzień później w Gimnazjum Nr 3 w Sanoku. Tematem przewodnim były „OWOCE I WARZYWA W SZKOLE” - „ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO”.

Celem warsztatów było upowszechnienie wiedzy na temat zdrowego odżywiania, przypomnienie podstawowych informacji o zasadach prawidłowego żywienia, rozwijanie umiejętności pracy w grupie, nauka podstawowych technik kulinarnych oraz zainteresowanie sztuką kulinarną.

Podczas 2,5 godzinnych zajęć uczniowie: zapoznali się z zaleceniami żywieniowymi w postaci diagramu „7xU, nowej Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, „10 zasad racjonalnego żywienia w pigułce” oraz dowiedzieli się dlaczego tak ważne jest spożywanie owoców i warzyw i dlaczego trzeba jeść śniadanie.

Odbyły się liczne konkursy: „kalambury słowne”, „najzdrowsze II śniadanie”, „zgadnij za pomocą zmysłu: węchu i dotyku jaki to owoc – warzywo”, „smaczna, zdrowa, kolorowa kanapka wyjątkowa” oraz „quiz o zdrowym odżywianiu”.

Za wspólna zabawę, połączoną z znajomością zasad zdrowego odżywiania czy kreatywności kulinarnej zostały przyznane nagrody ufundowane przez z Agencję Rynku Rolnego.

Młodzież wzięła udział w warsztatach carvingu, czyli sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach, które poprowadzili uczniowie klasy czwartej: Mateusz Florek i Kamil Zima.

Gimnazjaliści, oprócz robienia konkursowych kanapek, przygotowali zdrowe sałatki owocowe i warzywne. Pomocą służyli uczniowie klas o kierunku Technik żywienia i usług gastronomicznych - Kinga Lewicka, Daria Królczyk i Dawid Grządziel.

Na zakończenie warsztatów odbyła się degustacja przystawek przygotowanych przez młodych kucharzy oraz poczęstunek owsianych ciasteczek z bakaliami upieczonych przez Moniki Smakołyki J.

Warsztaty zostały przygotowane i poprowadzone przez Monikę Lemko, oraz Sabinę Dziubę, Beatę Dydek, Renatę Grześków oraz uczniów Zespołu Szkół Nr 5 im. Ignacego Łukasiewicza w Sanoku.

Tekst Monika Lemko