001 DSC 436111 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Dzień ten przypomina o dążeniu kilku pokoleń Polaków do odzyskania po 123 latach, utraconej na skutek zaborów niepodległości. Z tej okazji, 9 listopada uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli: Agnieszki Jakobik, Beaty Szwajlik, Marzeny Dziurawiec, Katarzyny Grzebień i Agnieszki Ogarek, przygotowali akademię upamiętniającą 98 rocznicę przywrócenia Polsce wolności.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie uczniowie - lektorzy przedstawili program poetycko -muzyczny, ukazujący wydarzenia z przeszłości Polski, dzięki którym nasza Ojczyzna odzyskała upragnioną wolność. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się pantomima rozbiorów Polski oraz pieśni patriotyczne wykonane przez uczniów naszej Szkoły.

Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Pomimo usilnych prób naszych nieprzyjaciół, którzy walczyli ze wszystkim, co wiąże się z naszym narodem, nie zdołano zabić ducha polskości. Ani Niemcom, ani Rosjanom nie udało się narzucić naszym rodakom swojej kultury i języka w ramach tzw. procesów rusyfikacji i germanizacji. Polacy odzyskując niepodległość po ponad 100 latach „niebytu” – co jest fenomenem na skalę globalną – po raz kolejny udowodnili, że są jednym z najbardziej niestrudzonych i najbardziej dumnych narodów świata.