286783938 5172255132865943 8234481736553932076 nW dniach 2-4 czerwca 2022 roku uczennice z naszej szkoły pod opieką pani Agnieszki Jakobik uczestniczyły w "Szkolnym Kongresie Naftowym. Ignacy Łukasiewicz w Gorlicach". Nawiązywał on do tego, który odbył się we Lwowie w 1877 r. Celem spotkania było upamiętnienie Ignacego Łukasiewicza w różnych dziedzinach życia.

Relacja:
W ciągu trzech dni uczestniczyliśmy w wielu ciekawych wydarzeniach związanych z naszym Patronem.
Zwiedziliśmy Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, gdzie do tej pory działa kopalnia założona w 1854 r. przez Ignacego Łukasiewicza, Tytusa Trzecielskiego i Karola Klobassę- Zrenckiego. Poznaliśmy historię przemysłu naftowego, który rodził się właśnie w tym rejonie za sprawą odkryć i pracy Ignacego Łukasiewicza. W ten sposób przygotowaliśmy się do Sesji Głównej Kongresu. Zaproszeni goście przybliżyli zgromadzonym wpływ odkryć Łukasiewicza na Galicję. Przeszliśmy śladami Łukasiewicza po Gorlicach. Zwiedzaliśmy wystawy stałe w Muzeum PTTK, ratusz miejski, oglądaliśmy panoramę Beskidu Niskiego z wieży ratuszowej oraz wysłuchaliśmy prelekcji w Skansenie Naftowym. Wielkie wrażenie zrobił na nas spektakl Teatru Światła oraz gra komputerowa „Miasto Światła”, która zapewniła nam ogromną dawkę rozrywki, ale też umożliwiła poznanie historii Gorlic. W ostatnim dniu Kongresu wzięliśmy udział w marszu ulicami miasta. Odbyło się symboliczne zapalenie lampy w miejscu, gdzie Ignacy Łukasiewicz w 1854 roku zapalił pierwszą w świecie uliczną lampę naftową. Odegrano hymn i przedstawiono sztandary zaproszonych szkół im. Ignacego Łukasiewicza.

Dziękujemy za zaproszenie i za trzy dni pełne wrażeń, które zostały zorganizowane przez Zespół Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach.