
NA ROK SZKOLNY
2024/2025
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu całej uczniowskiej i nauczycielskiej społeczności w obronie więźniów sumienia wybranych przez Amnesty International napisaliśmy 1430 listów (w tym 43 w języku angielskim)! Dzięki temu wyraziliśmy swoje poparcie dla osób, których prawa zostały w różny sposób złamane.
W dniach od 1- 9 grudnia 2016r. uczniowie i nauczyciele redagowali listy w obronie osób prześladowanych w różnych krajach na całym świecie. Dzięki specjalnie przygotowanym przez Amnesty International kartom informacyjnym, mogli zapoznać się z historiami dyskryminowanych osób.
W tym roku pisaliśmy w obronie:
1. AZERBEJDŻAN – GIYAS I BAYRAM, torturowani i uwięzieni za graffiti- 216 listów.
2. CHINY – ILHAM TOHTI, życie w więzieniu za walkę z dyskryminacją- 65 listów.
3. EGIPT – SHAWKAN, uwięziony za wykonywanie swojej pracy- 60 listów.
4. INDONEZJA – JOHAN TETERISSA, nauczyciel torturowany i uwięziony za pokazanie flagi- 40 listów.
5. IRAN – ZEYNAB JALALIAN, zabrali jej wolność, teraz zabierają wzrok- 17 listów.
6. KAMERUN – FOMUSOH IVO FEH, skazany na 10 lat więzienia za sms-a- 74 listy.
7. KANADA – RDZENNA SPOŁECZNOŚĆ PEACE RIVER, walka o ocalenie ziemi przodków- 289 listów.
8. MALAWI – ANNIE ALFRED, polują na części jej ciała- 544 listy.
9. PERU – MAXIMA ACUNA, zaatakowana przez policję za protestowanie- 69 listów.
10. TURCJA – EREN KESKIN, oskarżana ponad 100 razy za mówienie prawdy- 35 listów.
11. USA – EDWARD SNOWDEN, jego odwaga zmieniła świat- 21 listów.
W całej Polsce zostało napisanych 356 645 listów, a każdy z nich ma ogromne znaczenie, bo może stać się kluczem do wolności dla więźniów sumienia czy realną pomocą dla walczących z niesprawiedliwością.
Jeszcze raz wszystkim uczestnikom Maratonu dziękują panie, które koordynowały akcję Amnesty International w naszej szkole: Agnieszka Jakobik, Małgorzata Polańska i Helena Stasicka- Saramak J
Jak co roku w naszej szkole po raz kolejny ruszyła ogólnopolska akcja ,,Góry Grosza”
Od 28 listopada do 9 grudnia uczniowie naszej szkoły zbierali monety we wszystkich nominałach.
Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka oraz innych formach opieki. Nasi uczniowie nie zawodzą każdy z nich potrafi przynosi tyle ile może. Dzięki tej akcji uczniowie mogą zobaczyć jak wielka jest siła , gdy drobne gesty pojedynczych osób połączymy we wspólne działania .
W tym roku nazbieraliśmy 210,79 zł
Pamiętajmy ,że jeden grosz to nie wiele ale góra grosza potrafi dać radość wielu potrzebującym osobom
Siódmego grudnia odbył się w naszej szkole charytatywny kiermasz ozdób bożonarodzeniowych. Organizatorem kiermaszu był internat ZS Nr 5. Naszym celem było zebranie środków finansowych na operację serca dla Gabrysi Kuczmy , podopiecznej fundacji „Czas Nadziei”
W kiermaszu udział wzięli: Internat ZS Nr 2 w Sanoku, Internat ZS Leśnych w Lesku, Internat ZS Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach oraz, Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 4 oraz ZS Nr 5 w Sanoku.
Z wielkim zaangażowaniem do akcji włączyli się pedagodzy oraz młodzież internatu, robiąc stroiki, świeczniki, ozdoby na choinkę i kartki świąteczne, a także młodzież ZS Nr 5, która z panią pedagog przygotowała piękne, bańki, szyszki, kartki i ozdoby na choinkę.
TO JUŻ JUTRO ! - 10 grudnia w Naszej Szkole odbędzie się - XVI Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej Nauczycieli BELFER 2016.
W imieniu organizatorów- serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli i sympatyków piłki siatkowej do kibicowania. :):):)
tabele :http://belfer.no-names.pl/
2 grudnia 2016r. w hali sportowej Zespołu Szkół nr 3 w Sanoku odbyła się rejonowa licealiada w unihokeju dziewcząt. Nasza drużyna wygrała z ZSnr1, ZS3 i ZSE Brzozów i zakwalifikowała się do półfinału wojewódzkiego. Szkołę reprezentowały Angelika Kądziołka kl. 2 Tz, Paulina Roczniak kl. 2 Tf, Marlena Hac kl. 3 Tz, Justyna Pelc kl. 4 Tz, Natalia Bykowska kl. 4 Tz, Paulina Baran kl. 2 Tgb, Karolina Szewerniak kl. 2 Tbg, Anna Dulca kl. 4 Tgr, Daria Dziedzic kl. 1 W i Kamila Krzyśko kl. 3 Fm. Gratulujemy!
W czasie lekcji przeprowadzonych w obiektach znajdujących się przy Galicyjskim Rynku
w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku pracownik muzeum opowiadał uczniom, czym zajmowali się mieszkańcy galicyjskich miasteczek, jakich narzędzi i sprzętów używali, jakie prace wykonywali oraz jakim rzemiosłem się trudnili.
Przyszłych mistrzów sztuki fryzjerskiej szczególnie zainteresował temat związany z organizacją pracy i narzędziami używanymi przez fryzjerów w minionych wiekach. Uczniowie podziwiali piękne, drewniane meble z salonu fryzjerskiego w Korczynie. Mieli też okazję obejrzeć i dotknąć zabytkowych narzędzi i aparatów zgromadzonych we wnętrzu starego salonu fryzjerskiego. Były tam między innymi: ręczne maszynki do strzyżenia włosów, aparat do trwałej ondulacji parowej i kompresowej oraz aparat do suszenia włosów.
Młodzież mogła przekonać się, jak wielki postęp technologiczny nastąpił w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat
w dziedzinie sztuki fryzjerskiej oraz, jak od tamtych czasów zmieniły się warunki pracy w zawodzie fryzjer.
W mikołajkowy wtorek (06. 12. 2016) klasa 2 TB/TG wraz z wychowawczynią- panią Agnieszką Jakobik- wybrała się do Muzeum Historycznego w Sanoku na lekcję muzealną. Celem takich zajęć było rozbudzenie zainteresowania uczniów przeszłością, zabytkami oraz muzeum jako instytucją chroniącą i przybliżającą przeszłość, poznanie aktualnych ekspozycji znajdujących się w Muzeum Historycznym. Największym zainteresowaniem uczniów cieszyła się galeria Zdzisława Beksińskiego. Największa na świecie ekspozycja prezentuje bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych. Uczniowie chętnie zadawali pytania dotyczące życia i twórczości sanockiego artysty. Ponadto, uwagę uczniów wzbudziła zbrojownia i bunkier. Ekspozycja prezentuje kolekcję uzbrojenia ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku, wzbogaconą szczególnie cennymi eksponatami udostępnionymi zwiedzającym przez prywatnego kolekcjonera. Znajdują się na niej zarówno zabytki związane z Sanokiem i ziemią sanocką, jak i militaria pochodzące z różnych regionów, przekazywane do muzeum przez darczyńców. Na wystawie zobrazowano rozwój uzbrojenia od wczesnego średniowiecza po okres II wojny światowej. Jednym z najciekawszych jej elementów jest niewątpliwie oryginalny schron, wybudowany w 1940 roku, będący jednym z punktów południowej linii niemieckich umocnień bojowych na ówczesnej granicy ze Związkiem Sowieckim (linia Mołotowa).
Jak mawia stare przysłowie: „JEŚLI CI POWIEM – ZAPOMNISZ, JEŚLI POKAŻĘ – ZAPAMIĘTASZ, JEŚLI WYTŁUMACZĘ – ZROZUMIESZ”. Zgodnie z tą maksymą spotkanie w muzeum było żywą lekcją historii i znakomitym pomysłem na spędzenie czasu.
Wraz ze Świętym Mikołajem uczniowie naszej szkoły odwiedzili dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Sanoku i obdarowali wszystkich prezentami. Podarunki pochodziły między innymi ze zbiórki zabawek w naszej szkole. Dzieci były bardzo szczęśliwe i przejęte. Przygotowały dla Świętego Mikołaja rysunki i zaprosiły go z całą świtą na pyszne ciasteczka, herbatkę i kawę.
Czytaj więcej: Mikołaj w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym
Dnia 24 listopada 2016r. w Zespole Szkół nr 5 w Sanoku odbyło się seminarium podsumowujące udział młodzieży w stażu zagranicznym stanowiącym część projektu „Praktyka zawodowa na Litwie gwarancją sukcesu na europejskim rynku pracy”. Powyższe działania podejmowane były w obrębie projektu systemowego „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Seminarium zaszczycili swoją obecnością: dr Piotr Uruski – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Maria Kurowska – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Pan Wacław Krawczyk – Wicestarosta Sanocki, Pan Damian Biskup – Członek Zarządu Powiatu w Sanoku, Pan Krzysztof Strzyż - Członek Zarządu Powiatu
w Sanoku, Pan Bogusław Połdiak – Dyrektor Regionalnej Izby Gospodarczej w Sanoku,
Pan Wojciech Węgrzyn – Wiceprezes PTTK o/Sanok, Pan Wojciech Wesołkin – z Centrum Informacji Turystycznej w Sanoku oraz przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych w Sanoku – Starszy Cechu Pan Józef Hajduk, Pani Małgorzata Wojnarowska i przedstawiciele pracodawców branży turystycznej i gastronomicznej.
Po uroczystym przywitaniu przez dyrektor Elżbietę Kokoszkę przybyłych gości głos zabrała wicedyrektor Katarzyna Michalak. Przedstawiła ona cele projektu oraz informacje dotyczące jego realizacji. Staż uczniowski zrealizowany został w ramach projektu „Udział
w stażu zagranicznym szansą na sukces na europejskim rynku pracy”. Instytucją partnerską realizowanego projektu była W.U.P Vilnvarsa - instytucja prowadząca hotel i restaurację Pan Tadeusz w obrębie Domu Kultury Polskiej w Wilnie świadcząca usługi w zakresie organizacji konferencji, warsztatów, wycieczek, organizacja bankietów i przyjęć okolicznościowych. Zajęcia stażowe, przeprowadzone w instytucji przyjmującej w wymiarze 2 tygodni, obejmowały okres 9.02.2016 – 11.03.2016. Uzupełniało je przygotowanie kulturowe, w tym m.in. wprowadzenie do języka litewskiego, zajęcia ukazujące kulturę
i tradycje Litwy, oddzielnie dla każdej grupy zawodowej oraz wycieczki kulturoznawcze - zwiedzanie Wilna i zamku w Trokach
Kolejno, w czasie seminarium uczniowie kształcący się w zawodach technik obsługi turystycznej oraz technik żywienia i usług gastronomicznych zaprezentowali zdobyte
w czasie odbytego stażu umiejętności i efekty swojej pracy. Przedstawiciele grupy turystycznej: Anatola Dzieniewicz i Justyna Pelc w prezentacji zaprosiły zgromadzonych gości na wirtualny spacer po zabytkach Wilna i okolic. Natomiast Konrad Fedak z grupy gastronomicznej w kilku słowach przedstawił umiejętności sporządzania i serwowania potraw, które nabyli uczestnicy stażu na Litwie.
Zakończeniem seminarium była degustacja regionalnych litewskich potraw, które zaserwowali uczniowie – uczestnicy stażu. Przygotowali oni stół bufetowy, na którym znalazły się: szpinakowa rolada z łososiem, marchewkowa rolada z chrzanem, babeczki
z musem z sera ricotta, babeczki z kremem z kurczaka, terrina drobiowa, plasterki udek faszerowanych śliwką i morelą, sałatka cezar w kielichach, sałatka pieczarkowa na łyżkach, koreczki śledziowe. Stażyści serwowali specjalność kuchni litewskiej: kibiny
z mięsem drobiowym podawane w towarzystwie wykwintnego bulionu. Na deser serwowano ciasto czekoladowe na malinowej frużelinie.
Zorganizowane seminarium stanowiło prezentację i potwierdzenie umiejętności nabytych przez uczniów w ramach realizowanego projektu.
Czytaj więcej: Seminarium podsumowujące udział młodzieży w stażu zagranicznym
15 listopada 2016 r. odbył się Konkurs Historyczny pod hasłem: „Błękitny generał Józef Haller”, którego organizatorem było Sanockie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Naszą Szkołę, pod opieką mgr Agnieszki Jakobik reprezentowali uczniowie: Agnieszka Chaberska, Emilia Hyleńska oraz Krzysztof Wolanin
:)
:)
:) Celem konkursu było m.in.: przypomnienie postaci generała Józefa Hallera, popularyzowanie wiedzy historycznej dotyczącej walki o niepodległość Polski oraz kształtowanie postaw patriotycznych. Uczestnicy indywidualnie rozwiązywali test zawierający zadania zamknięte oraz otwarte związane z życiem i działalnością Józefa Hallera.
Nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca:
III miejsc- Emilia Hyleńska z kl. 3TG :)
IV miejsce- Agnieszka Chaberska z kl. 3TG :)
V miejsce- Krzysztof Wolanin z kl. 3TB :)
SERDECZNIE IM GRATULUJEMY I ŻYCZYMY KOLEJNYCH SUKCESÓW :)
:)
Dnia 21.11. 2016 roku w ZS5 odbyły się szkolne zawody unihokeja chłopców, zorganizowane przez panią Monikę Lemko. W rozgrywkach udział wzięło 6 drużyn reprezentujących klasy: 1A, 2A, 2TBG, 4TGR, 4TB, 3TBG+1W.
WIĘCEJ ZDJEĆ NA FB https://www.facebook.com/pg/zs5sanokpl/photos/?tab=album&album_id=1138609236230573
Drużyny losowo zostały podzielone na dwie grupy, gdzie rozegrały mecze „każdy z każdym”. Dwie zwycięskie drużyny w grupach walczyły między sobą o miejsca na podium.
Po rzutach karnych III miejsce wywalczyła kl. 4TB, II miejsce zajęła drużyna z kl.1A, zwycięstwo i zasłużone I miejsce zdobyła kl. 2TBG. Najlepszym zawodnikiem został Stanisław Tomusiak z kl. 2TG.
Na koniec zwycięskie drużyny otrzymały słodki upominek, domowego wypieku J
Dziękujemy wszystkim drużynom za udział w sportowych zmaganiach, a Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Zdjęcia: Karol Trebenda kl. 4TB
Strona 65 z 84