SEMINARIUM PODSUMOWUJĄCE REZUTATY AKREDYTOWANEGO PROJEKTU STAŻY ZAGRANICZNYCH W ZS 5 W SANOKU

DSC00134 compressed kopia

Dnia 26 maja 2023r. w Zespole Szkół nr 5 w Sanoku odbyło się seminarium podsumowujące udział młodzieży w stażu zagranicznym w Chorwacji. Spotkanie miało na celu przedstawienie oraz upowszechnienie działań związanych z jego realizacją.
Seminarium zaszczycili swoją obecnością: p. Janusz Cecuła – Wicestarosta Sanocki,
p. Damian Biskup – Członek Zarządu Powiatu w Sanoku, p. Edyta Szałankiewicz – Skarbnik Powiatu w Sanoku, p. Agnieszka Kornecka – Mitadis - Naczelnik Wydziału Oświaty, p. Ewelina Florian – Dyrektor PCOJPS,   oraz przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych w Sanoku – Starszy Cechu Józef Hajduk, Małgorzata Wojnarowska
i przedstawiciele pracodawców różnych branży powiatu sanockiego.
Po uroczystym przywitaniu przez dyrektor Elżbietę Kokoszkę przybyłych gości głos zabrała wicedyrektor Katarzyna Michalak. Przedstawiła ona cele projektu oraz informacje dotyczące jego realizacji. Staż uczniowski zrealizowany został w ramach akredytowanego projektu zagranicznych. Instytucją partnerską była Eu Mobility Croatia - chorwacka firma posiadająca duże doświadczenie w tego typu działaniach. Praktyki zagraniczne w wymiarze 2 tygodni odbyły się od 27.03.23 – 07.04.2023. Uzupełniały je tzw. aktywności kulturowe - zajęcia ukazujące kulturę i tradycje Chorwacji oraz wycieczki kulturoznawcze - zwiedzanie Splitu, pobyt w Parku Narodowym Krka czy też przeprawa promem na sąsiednią wyspę Brač.
W czasie seminarium uczniowie kształcący się w zawodach technik fotografii
i multimediów, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich oraz technik budownictwa zaprezentowali zdobyte w czasie odbytego stażu umiejętności i efekty swojej pracy. Przedstawiciele każdej grupy zawodowej: Julia Śmierciak i Julia Śnieżek, Karina Dziepak i Olivia Misztal, Kacper Glapiński oraz Julia Bielec i Lena Jelińska w kilku słowach podzielili się z zebranymi wrażeniami i doświadczeniami zdobytymi podczas stażu w Chorwacji . Zakończeniem seminarium była degustacja przykładowych chorwackich potraw, które zaserwowali uczniowie – uczestnicy stażu. Przygotowali oni pod opieką pani S. Dziuby specjalności kuchni chorwackiej w postaci zakąsek: trójkąciki z ciasta listkowego (filo) z serem gorgonzola i orzechami, tatar z łososia w miseczkach z ciasta filo (charakterystyczne ciasto bałkańskie), cevapi na liściach sałaty z ajvarem i kajmakiem (chorwacki kozi ser), a także różne rodzaje babeczek z chorwackimi serami , figami, oliwkami, kiełbasą kulen. Nie brakowało również słodkich dodatków: SplickaTorta oraz sernik na zimno z białą czekoladą
i malinami. Oczywiście poczęstunek uzupełniono o klasyczne potrawy bankietowe: roladki
z kurczaka z mozzarellą i suszonymi pomidorami, sałatkę Cezara, sałatkę z pieczonym burakiem i kozim serem, sałatkę z kruczkawędzonego na liściach cykorii, paluszki z ciasta francuskiego, muffiny oraz kolorowe desery. W przygotowania pomagali również uczniowie klasy I i II technikum żywienia i usług gastronomicznych pod opieką pani
B. Dydek.
Zorganizowane seminarium stanowiło prezentację i potwierdzenie umiejętności nabytych przez uczniów w ramach realizowanego projektu.

 

 

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.