zs5n

IMG20230918101440W słoneczny poniedziałkowy dzień, 18 września 2023, uczniowie klas 1 TB, 1 TZ i 2 TF mieli okazję poznać tradycje narodowe, regionalne i lokalne. Wszystko podczas zwiedzania Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Celem zwiedzania Skansenu było poznanie dziedzictwa kulturowego regionu oraz przybliżenie młodzieży wyglądu dawnej wsi i zapoznanie z jej architekturą.
Budynki znajdujące się na terenie Skansenu są autentyczne, sprowadzone do muzeum z pobliskich miejscowości. Zwiedzanie zaczęliśmy od Galicyjskiego Rynku, który upiększają zabudowania oryginalnych punktów usługowych i handlowych z dawnym wyposażeniem. Dzięki temu pozwoliło to na chwilę przenieść się w czasie i wyobrazić sobie dawne życie mieszkańców. Młodzież oglądała elementy wyposażenia poczty, apteki, urzędu, szkoły, zegarmistrza, salonu fryzjerskiego oraz domów mieszkalnych z dawnymi sprzętami, garnkami, misami i ikonami. Wśród elementów ozdobnych wiejskiej chaty podziwialiśmy bibułkowe kwiaty, makatki, serwety. Wszyscy zapoznali się z użytecznością poznanych narzędzi pracy, wyposażenia wnętrz i kulturą życia oraz tradycjami.
Podczas wycieczki nauczyciele wykorzystali umiejętności metodyczne nabyte podczas kursów zagranicznych w ramach programu Erasmus plus, nr umowy: 2022-1-PL01-KA121-SCH-000064635 w akcji KA121-SCH.
Skansen w Sanoku jest jednym z pierwszych tego typu muzeów założonych na terenie naszego kraju. Możemy znaleźć tam największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów wystawy. Muzeum zajmuje powierzchnię 38 hektarów.
Wizyta w skansenie była świetną okazją do integracji zespołu klasowego oraz do zapoznania się z dziedzictwem kulturowym pogranicza polsko-ukraińskiego.

 PL dfprue

 

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.