zs5n

PL Dofinansowane przez Unię Europejską PANTONE

W ramach projektu Erasmus+ o numerze umowy: 2022-1-PL01-KA121-SCH-000064635 w akcji KA121-SCH w szkoleniu wzięły udział nauczycielki z naszej szkoły: pani dyrektor Elżbieta Kokoszka i Agnieszka Jakobik. W trwającym tydzień kursie „Discovering the Cultural Heritage of Rome” uczestnicy poznawali dziedzictwo kulturowe Rzymu. 

IMG 20231009 WA0011 1

Rzym to miasto jednoczące skrajności, stojące niegdyś na czele świata pogańskiego, a dziś będące centrum chrześcijaństwa. Przyciąga ludzi z całego świata. Piękno Wiecznego Miasta podziwiałyśmy w historycznych budynkach, placach, fontannach, muzeach, a także w magicznych zakątkach, które odkrywałyśmy w trakcie spacerów po stolicy Włoch.

Ogromne wrażenie zrobiło na nas Colloseum - najważniejsza zachowana budowla starożytnego Rzymu. Symbol, którego przedstawiać nie trzeba. Dawniej odbywały się tutaj walki gladiatorów podziwiane przez rzymski tłum. Amfiteatr był wzorem prostoty i funkcjonalności. Służył jako przykład dla innych tego typu budowli. Koloseum mieściło 50 tysięcy widzów.

Tuz przy Colloseum znajduje się Łuk Konstantyna Wielkiego zbudowany w latach 312–315 dla uhonorowania dziesięciolecia sprawowania władzy przez cesarza Konstantyna.  Nad kolumnami umieszczone są cztery posągi, które uosabiają podbite przez Trajana plemiona.

Na uwagę zasługuje bazylika Matki Bożej Ołtarza Niebiańskiego na Kapitolu, do której prowadzą 124 stopniowe, marmurowe schody dobudowane jako wotum dziękczynne dla Matki Bożej za powstrzymanie epidemii dżumy.

Ołtarz Ojczyzny nazywany też Pomnikiem Wiktora Emanuela II widać niemal z każdego wyżej położonego punktu w Rzymie. Charakterystyczny pomnik znajduje się przy Placu Weneckim, na zboczu Kapitolu. Był to sposób na upamiętnienie króla Wiktora Emanuela II, który odegrał ważną rolę w procesie zjednoczenia Włoch.

Spacerowałyśmy po najbardziej urokliwych i romantycznych ulicach i placach historycznego centrum Rzymu oraz zwiedzałyśmy klimatyczne Zatybrze (Trastevere).

Zamek Świętego Anioła - budowla powstała jako mauzoleum cesarza Hadriana. Papież Bonifacy IV na szczycie budynku wzniósł kaplicę Świętego Anioła w Niebie. Obecnie znajduje się w nim muzeum i świetny punkt widokowy na Rzym. Tuż obok zamku znajduje się przepiękny Most św. Anioła – jeden z najbardziej znanych mostów w Rzymie.

Piazza Navona to najwspanialszy plac w Rzymie. W centralnej części placu znajduje się Fontanna Czterech Rzek, zaprojektowana przez Berniniego. Naszą uwagę zwrócił Kościół Sant’Agnese in Agone. Według tradycji kościół wzniesiono w miejscu, w którą męczeńską śmiercią zginęła św. Agnieszka – patronka kościoła.

Panteon to najstarszy tak dobrze zachowany budynek w Rzymie. Budynek przetrwał przez tak wiele lat ponieważ w 609 r. został zamieniony na kościół katolicki. To spowodowało, że z Panteonu nie można było zabrać żadnego kamienia na inną budowlę. Dlatego fasada oraz wnętrze Panteonu praktycznie nie zmieniły się od II wieku.

Zachwyciła nas słynna z wielu filmów, najpiękniejsza z setek fontann Rzymu – Fontanna di Trevi z posągiem Neptuna.

Po drodze do Schodów Hiszpańskich zajrzałyśmy do najstarszej rzymskiej kawiarni Antico Caffè Greco. 

Plac Hiszpański i słynne Schody Hiszpańskie, u których podnóża znajduje się barokowa Fontana della Barcaccia zaprojektowana przez Berniniego na kształt na wpół zatopionej łodzi. Miało to przypomnieć o powodzi, która zalała Plac Hiszpański w XVI w.

Muzea watykańskie to najwspanialsze muzea na świecie. Inne muzea mogą im dorównać liczbą eksponatów, ale nigdzie nie ma całych sal zdobionych przez Rafaela czy fresków takich jak na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej. Kulminacyjnym momentem zwiedzania Muzeów Watykańskich jest właśnie wizyta w Kaplicy Sykstyńskiej. Odbywa się tutaj konklawe, czyli wybór nowego papieża. Arcydzieło ze wspaniałym sklepieniem przedstawiającym dziewięć scen z 300 postaciami, autorstwa Michała Anioła. Na tylnej ścianie kaplicy Michał Anioł stworzył kolejne arcydzieło: freski przedstawiające Sąd Ostateczny.

Plac św. Piotra i Bazylika św. Piotra to zdecydowanie najchętniej odwiedzane miejsce w Watykanie, do którego przybywają pielgrzymi i turyści z całego Świata. Bazylika św. Piotra imponuje rozmachem z jakim została zbudowana. Wzniesiono ją w latach 1506 – 1626. Tradycja głosi, że Bazylika stoi na miejscu pochowania św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża i jednego z Apostołów (jego grób leży pod głównym ołtarzem). W podziemiach bazyliki znajdują się także groby innych papieży, w tym Jana Pawła II.

Akademia Świętego Łukasza –  akademia nauk w Rzymie, założona w XVI w. jako akademia sztuk pięknych, do XIX wieku uważana za najlepszą akademię sztuk pięknych w Europie.

Piazza del Popolo to jeden z najważniejszych placów w Rzymie. Przy placu stoi renesansowa bazylika Santa Maria del Popolo, na miejscu pochówku Nerona. W bazylice na szczególną uwagę zasługuje kaplica Chigi, zaprojektowana przez Rafaela. Ponadto znaleźć można tu rzeźby Berniniego, a także dzieła Donato Bramante czy dwa płótna Caravaggia w kaplicy Cerasich.

Tydzień w Rzymie to czas bardzo aktywnego wypoczynku i ciekawych zajęć kulturowych.

 

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.