zs5n

Ubiegły tydzień zimowych ferii (od 29 stycznia do 2 lutego 2024r) był okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu technologii cyfrowych w edukacji dla nauczycielki Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku - Aliny Dulęby . Była to ostatnia – 15-ta mobilność w części finansowana z dotacji z programu Erasmus plus, w ramach umowy: 2022-1-PL01-KA121-SCH-000064635 w akcji KA121-SCH Akredytowane projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej. 

image024

Wyjazd zagraniczny wiązał się z udziałem w kursie organizowanym przez szkołę: Enjoy Italy di Alessandro Gariano, zatytułowanym: ICT for education. Digital and web tools for an effective blended, flipped and cooperative learning.   

Kurs w trakcie pięciu sesji szkoleniowych przedstawił narzędzia cyfrowe stosowane w nauczaniu hybrydowym, lekcji odwróconej i nauczaniu opartym na współpracy.  

Mobilność zagraniczna odbyła się w Padwie, w regionie Wenecji Euganejskiej, na północy Włoch i była okazją do odkrywania relacji polsko-włoskich. Padwa znana z Uniwersytetu Padewskiego przyciągała studentów z całej Europy od 1222r (data założenia uniwersytetu). Tu studiowali Jan Zamoyski, Witelon, Mikołaj Kopernik, Paweł Włodkowic, czy Jan Kochanowski.  O silnych związkach Polaków z Padwą świadczy powstała w XIX w Kaplica Polska (Cappella Polacca) w Bazylice św. Antoniego z Padwy (Basilica del Santo).

Do Bazyliki św. Antoniego, nazywanej przez mieszkańców Padwy "Il Santo" (święty), przybywają pielgrzymi z całego świata. Jej budowa rozpoczęła się w 1232r , rok po śmierci św. Antoniego, którego grobowiec tam umieszczono. Za datę ukończenia budowy uznaje się rok 1307. Jest to najokazalsza świątynia w Padwie, która łączy w sobie cechy architektury romańskiej i gotyckiej oraz wpływy bizantyjskie.

Padwa to również miasto światowego dziedzictwa. UNESCO wpisało na światową listę dziedzictwa kulturowego cykl fresków w Padwie. Powstały w latach 1302-1397, znajdują się w ośmiu zabytkowych budynkach na starym mieście. Wykonali je Giotto i jego uczniowie oraz ich naśladowcy.

Szkolenie w ramach programu Erasmus plus było również sposobnością do nawiązania kontaktów z nauczycielami z Cypru, Łotwy, Polski i Włoch, poznawania systemu edukacji w tych krajach i dzielenia się doświadczeniami.

 

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.