Prelegent i uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku. 22 lutego uczniowie klas pierwszych i drugich ZS5 uczestniczyli w wykładzie dr Wojciecha Śmietany „BIESZCZADZKIE NIEDŹWIEDZIE”. Spotkanie odbyło się w sali gobelinowej sanockiego zamku. Prelegent przedstawił rozmieszczenie , liczebność i sytuację niedźwiedzia brunatnego w Europie. Dowiedzieliśmy się min, że na kontynencie europejskim zaledwie dziesięć lat temu żyło około 17 tysięcy osobników. Najwięcej uwagi poświęcił rozmieszczeniu i liczebności niedźwiedzia we wschodniej części polskich Karpat lata 2009 – 2023.Wiemy, że na podstawie identyfikacji genetycznej było w latach 1980 – 1990 – 129 osobników, a w 2009 r. – 83 i 2023 r. – 104. W ciągu lat 13-tu nastąpił wzrost liczebności o 25%. Dużo dowidzieliśmy się również o diecie bieszczadzkich misiów. Ulubionym przysmakiem są nasiona buka. Wiemy po wykładzie w jakich porach roku są najbardziej aktywne i w jakich porach dnia można ich nie spotkać… Zarówno ogromna wiedza prowadzącego, jak i ciekawy sposób przekazu sprawiły, że 2 godziny wykładu minęły bardzo szybko.

Ciekawe były także opowieści bieszczadzkich przewodników o spotkaniach z niedźwiadkami oko w oko. Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkania z ciekawymi ludźmi zapowiedziane przez organizatorów.

 

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.