wykład7 marca uczniowie klas pierwszych i drugich ZS5 w Sanoku wybrali się na wykład zatytułowany: ”Bieszczady na powojennej widokówce”, który odbył się w Sali Gobelinowej sanockiego zamku. Spotkanie zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział „Ziemia Sanocka” w Sanoku oraz Muzeum Historyczne w Sanoku, poprowadził przewodnik górski i prezes PTTK Krosno - Bartłomiej Machowski „Machoney”. Uczestnicy dowiedzieli się gdzie zostały zbudowane pierwsze schroniska w Bieszczadach, jak wyglądały w latach 60-tych, 70—tych i 80-tych oraz jak wyglądają i gdzie są usytułowane dzisiaj. Dużo miejsca prelegent poświęcił „Chatce Puchatka”, wielokrotnie przebudowywanej, a w końcu całkiem rozebranej. Od niedawna na jej miejscu została zbudowana zupełnie nowa – większa i nowocześniejsza. Ciekawe były historie związane ze zwierzętami zamieszkującymi chatkę od początku jej funkcjonowania np. osiołek czy lama… Przewodnik pokazywał nie tylko stare widokówki, ale również ciekawe i unikatowe zdjęcia różnych miejsc w Bieszczadach, jak punkty pierwszej pomocy - początkowo tylko w namiotach, czy zdjęcia tej samej góry wykonane z jednego punktu widokowego w odstępie kilkudziesięciu lat.

Czekamy niecierpliwie na kolejne wykłady.

 

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.