ERASMUS+ STAŻE ZAGRANICZNE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 5 W SANOKU

Akredytowany projekt staży zagranicznych.
Numer projektu: 2023-1-PL01-KA121-VET-000139220

DSC 0194

„Zmienia życie, otwiera umysły” tak brzmi hasło przewodnie programu Erasmus+. Nasza placówka może w pełni to potwierdzić. Uczniowie naszej szkoły dzięki funduszom unijnym pozyskanym w ramach programu Erasmus+ odbyli w tym roku staże zawodowe w Chorwacji. Projekt realizowany był przy współpracy z chorwacką firmą EU Mobility Croatia. Kwota dofinansowania to 52 132 €. Założenia programowe, o które opierała się jego realizacja to:
• Włączanie i różnorodność
• Równowaga ekologiczna i odpowiedzialność za środowisko
• Edukacja cyfrowa
• Uczestnictwo w sieci organizacji Erasmus.
W dniu 12.06.2024 r. w naszej szkole odbyło się seminarium podsumowujące rezultaty zagranicznych staży uczniowskich realizowanych w ZS5. Wśród uczestników spotkania znaleźli się Wicestarosta Sanocki
p. Damian Biskup, Naczelnik Wydziału Oświaty pani Agnieszka Kornecka-Mitadis, Przewodniczący Komisji Oświaty, Sportu i Rynku Pracy p. Wacław Krawczyk, p. Marzena Dziurawiec - Radna Powiatu Sanockiego, przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych p. Józef Hajduk i p. Małgorzata Wojnarowska i oraz lokalni pracodawcy.
Zarówno stażyści jak i opiekunowie biorący udział w projekcie podzielili się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z zaproszonymi gośćmi. Podczas spotkania głos zabrali Wicestarosta p. Damian Biskup oraz Przewodniczący Komisji Oświaty, Sportu i Rynku Pracy p. Wacław Krawczyk podkreślając znaczenie realizacji takich działań jak projekty unijne na rozwój szkoły. W trakcie zebrania wszyscy mogli ocenić efekty pracy młodzieży w zagranicznych zakładach były to m.in. fotografie uczniów w zawodzie technik fotografii i multimediów - część prac wykonanych podczas stażu można obejrzeć w Sanockim Domu Kultury - są one częścią odbywającej się tam wystawy „Zainspirowani”. Technik usług fryzjerskich zaprezentował fryzury inspirowane „Błękitem Adriatyku”. Uczennice tego kierunku starały się oddać klimat i zwyczaje Chorwacji w technikach fryzjerskich. Całości dopełnił poczęstunek, na którym podane zostały potrawy w chorwackim klimacie przygotowane pod opieką p. Moniki Lemko. Były to miedzy innymi sałatki i przekąski ze śródziemnomorskim akcentem, słodkie desery – galaretki, bezy i ciasta.
W podsumowaniu wzięła także udział zeszłoroczna stażystka Olivia Misztal – uczestniczka programu eTwining realizowanego w naszej szkole oraz laureatka ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pod nazwą SELFIE+ organizowanego przez Fundacje Rozwoju Systemu Edukacji - Narodową Agencję programu Erasmus+, na którym to otrzymała wyróżnienie.
Podczas seminarium miało miejsce również rozdanie nagród w ramach zorganizowanego szkolnego konkursu na LOGO projektów Erasmus+ realizowanych w ZS5 Sanok. O wynikach konkursu zdecydowała komisja i tak I miejsce zdobyła Weronika Latusek, II miejsce Lena Stępień i miejsce III Julia Stawarczyk. Zwycięzcom gratulujemy kreatywności i pomysłów.
Spotkanie to było świetną okazją do podsumowania efektów projektu oraz podzielenia się doświadczeniami i spostrzeżeniami.
Miłym akcentem podsumowującym działania projektowe jest informacja o uzyskanym dofinansowaniu na przyszłoroczne staże zagraniczne. Kwota dofinansowania to 62 092 €.

 

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.