zs5n

IMG 20230201 WA0017 W minioną środę 2 lutego br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach „Wycinanka żydowska” pod opieką nauczycieli Jolanty Kosz i Katarzyny Grzebień. Spotkanie odbyło się na terenie naszego malowniczego, sanockiego Skansenu w ramach: XV Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu.
Młodzież wraz z opiekunami została wciągnięta przez panią Katarzynę Krowiak w wir wycinanek, czas przy tym upływał szybko, a uczestnicy z wypiekami na twarzy nie mogli się doczekać efektów swoich prac. W czasie zajęć pani Kasia wyjaśniała nam istotę i znaczenie wycinanek w życiu narodu żydowskiego.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie chałup żydowskich, znajdujących się na terenie Rynku Galicyjskiego. Zawiłości życia rodzin żydowskich objaśniał nam przewodnik.
Największe wrażenie wywarła na nas Synagoga z Połańca, zrekonstruowana na podstawie zdjęć i planów odnalezionych w Warszawie. Aron – ha- kodesz, Tora, bima - to tylko niektóre elementy wyposażenia synagogi.
Po trzygodzinnym pobycie w Skansenie wracaliśmy do swoich szkolnych obowiązków..
Obiecaliśmy młodzieży kontynuację zajęć związanych z kulturą żydowską.

 

 

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.