
NA ROK SZKOLNY
2024/2025
Uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku kształcący się w zawodzie technik usług fryzjerskich wezmą wkrótce udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Fryzjerskich, organizowanej przez Stowarzyszenie Rozwoju Sztuki Fryzjerskiej w Olsztynie
i współfinansowanej z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Jest to przedsięwzięcie edukacyjne mające na celu podniesienie rangi i doskonalenie jakości kształcenia zawodowego w korelacji z zapotrzebowaniem na wysoko wykwalifikowanych pracowników i właścicieli salonów świadczących usługi z branży fryzjerskiej. System współzawodnictwa jest trójstopniowy i dzieli się na zawody: I stopnia (etap szkolny), II stopnia (etap okręgowy) oraz III stopnia (etap centralny). Na każdym etapie uczniowie rozwiązują zadania i wykonują prace w zespołach dwuosobowych.
Nie bez znaczenia są również uprawnienia, które otrzymają laureaci i finaliści olimpiady, a dotyczą one m. in.: zwolnienia z części pisemnej egzaminu zawodowego, które jest równoznaczne z uzyskaniem najwyższego wyniku z tego egzaminu, otrzymania nagród finansowych i rzeczowych oraz wyróżnień za kreatywność i innowacyjność wykonanych prac (na II etapie zawodów).
Zachęcamy zatem do wzięcia udziału w olimpiadzie i zgłoszenia chęci uczestnictwa nauczycielom uczącym przedmiotów zawodowych fryzjerskich oraz zapoznania się z regulaminem opracowanym na podstawie Regulaminu oraz Programu Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Fryzjerskich sporządzonego przez organizatora olimpiady – Stowarzyszenie Sztuki Fryzjerskiej w Olsztynie i zakresem wiedzy i umiejętności z podstawy programowej, na bazie której opracowano test do rozwiązania przez uczestników zawodów I stopnia (etapu szkolnego).
REGULAMIN OGOLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIUF
We wtorek 29 października uczniowie z kierunku technik usług fryzjerskich kl. 4 TB i kl. 5 TF uczestniczyli w warsztatach fryzjerskich w Akademii Rozwoju AFK w Gorlicach. Wyjazd uważamy za bardzo udany, poznaliśmy świetną edukatorkę marki Matrix Panią Dagmarę Wasilewską, pod której okiem trenowaliśmy koloryzację na modelkach z naszego grona. Wiedza teoretyczna, praktyczna i nowinki branżowe to elementy które w naszym zawodzie trzeba na bieżąco poznawać. Praca w luźnej atmosferze z przerwą kawową i obiadową pozwoliła nam się dokształcić zawodowo oraz lepiej poznać. Serdeczne podziękowania kierujemy do naszej Pani Dyrektor, dzięki której mogliśmy bezpiecznie i w komfortowych warunkach dojechać na miejsce szkolenia.
Aby zapamiętać wspólnie spędzone chwile zrobiliśmy kilka fotek na które zapraszamy.
Z okazji Dni Erasmusa w piątek 18 października w klasie 2TF odbyła się lekcja języka angielskiego o temacie: Erasmus Days: discovering Barcelona and Spain.
Lekcja miała na celu promowanie projektów programu Erasmus+ oraz poszerzenie horyzontów kulturowych uczniów poprzez zapoznanie ich z elementami kultury hiszpańskiej, katalońskiej oraz zabytkami Barcelony.
Uczniowie mieli okazję poznać najpiękniejsze miejsca w Barcelonie, w tym architekturę Gaudiego oraz gotycką. Dowiedzieli się także o projektach Erasmus+ w naszej szkole i o zaletach programu.
W lekcji wykorzystano materiały, które powstały w trakcie udziału nauczyciela w projekcie Erasmus+ w ramach mobilności kadry oraz materiały z innych projektów Erasmus organizowanych w szkole, w tym zawodowych staży zagranicznych dla uczniów.
Czytaj więcej: #ErasmusDays 2024 – Discovering Barcelona and Spain.
Zgodnie z tegoroczną intencją Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - organizatora #ErasmusDays, tematem lekcji włączającej w klasach 2W, 2 FW, 2 TB były Igrzyska Olimpijskie, Olimpiady Specjalne i Paraolimpiady.
Uczniowie pod kierunkiem Pani Małgorzaty Bączar oraz Pani Sabiny Dziuby, uczestniczących w projekcie Erasmus+ 2023-1-PL01-KA121-SCH-000135484, poznawali wartość fair play, inkluzji i wymiany kulturowej, które niesie ze sobą sport.
Podczas zajęć uczniowie wyszukiwali informacje na anglojęzycznych stronach internetowych na temat historii Igrzysk Olimpijskich, idei zapoczątkowania Olimpiad Specjalnych dla ludzi z niepełnosprawnościami intelektualnymi i Paraolimpiad dla sportowców z niepełnosprawnościami fizycznymi.
Uczniowie zapoznawali się z symbolami Igrzysk: flagą olimpijską symbolizującą różnorodność jak i jedność ludzi zamieszkujących wszystkie kontynenty ziemi.
Młodzież uświadamiała sobie również możliwość integracji ludzi z niepełnosprawnościami z osobami zdrowymi poprzez uczestnictwo w zawodach sportowych w różnych częściach świata. Uczniowie mieli sposobność dowiedzieć się, że mottem każdego zawodnika Olimpiad Specjalnych są słowa przysięgi olimpijskiej wypowiadane w trakcie ceremonii otwarcia zawodów sportowych: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku.”
Lekcja promowała idee inkluzywności oraz pokazała , że społeczeństwo jest różnorodne i niezależnie od rodzaju niepełnosprawności każdy człowiek ma prawo być częścią społeczeństwa i aktywnie w nim uczestniczyć.
Czytaj więcej: #ErasmusDays 2024 – Igrzyska Olimpijskie, Olimpiady Specjalne i Paraolimpiady.
Dni Erasmusa 2024 były okazją dla uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych do lepszego poznania krajów Europy i kuchni, z których te kraje słyną.
Na lekcji języka angielskiego zawodowego pod kierunkiem nauczyciela, p. Aliny Dulęby uczniowie klasy 3TZ tworzyli wspólną prezentację przy pomocy narzędzia Padlet. Indywidualnie, w parach i grupach trzyosobowych uczniowie szukali informacji o daniach Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Włoch i Francji. Wymienione kraje to siedziby instytucji goszczących kadrę Zespołu Szkół nr 5 na kursach zagranicznych dwóch projektów europejskich
w ramach akredytacji: 2020-1-PL01-KA120-SCH-000095685 programu Erasmus+. Wyszukane informacje oraz zdjęcia potraw posłużyły do opracowania kulinarnej mapy Europy.
Zdjęcia, przepisy oraz informacje w języku polskim i/lub angielskim przygotowane przez uczniów można odnaleźć na mapie.
https://padlet.com/al_d/culinary-travels-around-europe-mlw1p0nf2s2vfid2
Czytaj więcej: #ErasmusDays 2024 – Podróże kulinarne po Europie.
We wtorek, 15 października uczennice klasy 3 technikum żywienia i organizacji usług gastronomicznych w ramach zajęć "Sporządzanie potraw i napojów" przygotowywały potrawy kuchni hiszpańskiej. W tajniki kuchni (i nie tylko kuchni) hiszpańskiej uczennice wprowadziła Pani mgr Sabina Dziuba. Uczennice wyszukały i z wielkim zaangażowaniem przygotowały dania prezentowane na fotografiach a były to:
- TORTILLA de PATATAS,
- PATATAS BRAVAS,
- PINCHOS,
- ENSALADA ESPANOLA,
- HABAS con CHORIZO,
- TARTA de MANZANA,
- PATATAS a la RIOJANA.
Prace młodzieży można obejrzeć na poniższych zdjęciach.
Czytaj więcej: #ErasmusDays 2024 - Potrawy kuchni hiszpańskiej
W dniach 14-19 października w Zespole Szkół nr 5 obchodziliśmy #ErasmusDays. Nasza szkoła dołączyła do świętowania #ErasmusDays po raz drugi. Tegoroczna edycja organizowana była pod hasłem „6 days to make Europe shine”.
Nauczyciele biorący udział w projekcie Erasmus+ 2023-1-PL01-KA121-SCH-000135484 przygotowali zajęcia ukazujące różne aspekty naszego kontynentu.
W ciągu 6 dni uczniowie poznawali Europę, jej turystyczne atrakcje, tajniki potraw europejskich i projekty europejskie realizowane w naszej szkole.
W związku z rokiem igrzysk olimpijskich uczniowie dowiadywali się o historii igrzysk olimpijskich, idei olimpiad specjalnych i paraolimpiad. Na lekcji geografii turystycznej dowiadywali się o walorach turystycznych Hiszpanii. Podczas lekcji języka angielskiego odkrywali Hiszpanię, a szczególnie Barcelonę. Inne miasto na wschodzie Hiszpanii – Alicante, mogli podziwiać na zdjęciach wykonanych podczas kursów zagranicznych nauczycieli w tym mieście.
W ramach #ErasmusDays odbyły się lekcje kulturowe, zajęcia kulinarne, wycieczki, lekcje włączające, zajęcia wychowawcze popularyzujące program Erasmus+, wystawy oraz prezentacje.
Dnia 4 listopada 2024r. o godzinie 8.00 rozpoczyna sie kurs III stopnia w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie (sala 02).
Uczennice Zespół Szkół nr 5 im. Ignacego Łukasiewicza w Sanoku SONIA i NATALIA z 2 klasy Technik żywienia i usług gastronomicznych
, po raz pierwszy wzięły udział w III Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Pieczarka Ma Moc”
, którego zadaniem było przygotowanie autorskiego przepisu z pieczarką
Zapraszamy do pooglądania filmu z przebiegu przygotowania dania
z pieczarką
w roli głównej.
Chociaż dziewczyny nie znalazły sie na liście nagrodzonych
, to i tak należą im się wielkie gratulacje
za niesamowite zaangażowanie, pasję, radość podczas przygotowania konkursowego dania
Opiekę nad uczennicami sprawowała pani Monika Lemko nauczycielka w-f, pasjonatka kulinarna.
Honorowy patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Edukacji oraz Ministerstwo
Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W imieniu organizatorów UKS "Techbud" przy Zespół Szkół nr 5 im. Ignacego Łukasiewicza w Sanoku serdecznie zapraszamy na jubileuszowy, podsumowujący, a zarazem ostatni TURNIEJ- BELFER. Zapraszamy nie tylko startujące drużyny, ale również zawodników, którzy brali udział w rozgrywkach, zaczynając od 2000 r. - I Belfra.
W r. odbył się I Turniej Piłki Siatkowej Nauczycieli
o Puchar Burmistrza Miasta Sanoka w ówczesnej "BUDOWLANCE", organizowany przez UKS "Techbud". Później jako ZS nr 4, a następnie jako Zespół Szkół nr 5 im. Ignacego Łukasiewicza w Sanoku.
Turniej, pomyślany jako impreza integrująca środowisko nauczycielskie Sanoka, a zarazem jako forma propagująca aktywne i zdrowe spędzanie czasu od r. cieszył się dużą popularnością i na stałe wpisał się w kalendarz imprez sportowych organizowanych na terenie miasta Sanoka. Ostatni XIX Turniej odbył się w
r., dokładnie
lat temu.
Tak długa przerwa spowodowana była pandemią oraz remontem obiektów sportowych na terenie ZS nr 5.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
17 października 2024 r. podczas #ErasmusDays nauczyciele Bożena Prodziewicz i Witold Wasyliszyn biorący udział w projekcie 2023-1-PL01-KA121-SCH-000135484 zorganizowali wycieczkę pieszą młodzieży z klasy 3TF. Miejscem docelowym była piramida w Międzybrodziu. Nie jest ona jeszcze tak znana jak te w Bośni – kraju kandydującym do członkostwa w Unii Europejskiej. We wspólnocie europejskiej najbardziej znaną jest piramida Gajusza Cestiusza w Rzymie, natomiast nasza lokalna piramida jest grobowcem rodziny Kulczyckich i jest kopią piramidy Cheopsa w skali 1:50. Młodzież z zawodu technik geodeta dokonała pomiarów, które potwierdziły poprawność proporcji
W Polsce istnieje kilka grobowców w kształcie piramid, a do Międzybrodzia z Sanoka można dojść drogą z pięknymi leśnymi krajobrazami. Piramida znajduje się w pobliżu Cerkiewki Świętej Trójcy, na tle której młodzież pozowała do zdjęcia grupowego. Zdjęcia wykonali uczniowie z zawodu technik fotografii i multimediów Karolina Kustra, Diana Zabłotny i Daniil Halchenko oraz nauczyciel Witold Wasyliszyn.
W dniu wczorajszym grupa miłośników zespołu KSU wybrała się na film "Idź pod prąd" do Sanockiego Domu Kultury. Film z gatunku biograficzno-muzycznego opowiadał o historii założenia zespołu KSU przez piątkę nastolatków z Ustrzyk Dolnych. Młodzi ludzie usłyszawszy w zagranicznej stacji zespół Sex Pistoles postanawiają zostać punkami i grać Punk rocka. Zainspirowani nową kulturą nie mają pojęcia, jak ogromną rzecz zapoczątkują i jak wielkie mroczne moce przeciw nim wyruszą - PRL - owski aparat represji. W 1977 roku tworzą na złość wszystkim punkrockowy zespól o nazwie KSU. Nagle stają się ogólnopolskimi gwiazdami "muzycznego drugiego obiegu". Co ciekawe muzyk Eugeniusz "Siczka" Olejarczyk gra w filmie samego siebie. Film wyreżyserowany przez Wiesława Palucha nosi tytuł jednej z piosenek KSU. Polecamy obejrzeć!
Strona 5 z 82