
NA ROK SZKOLNY
2024/2025
17 października 2024 r. podczas #ErasmusDays nauczyciele Bożena Prodziewicz i Witold Wasyliszyn biorący udział w projekcie 2023-1-PL01-KA121-SCH-000135484 zorganizowali wycieczkę pieszą młodzieży z klasy 3TF. Miejscem docelowym była piramida w Międzybrodziu. Nie jest ona jeszcze tak znana jak te w Bośni – kraju kandydującym do członkostwa w Unii Europejskiej. We wspólnocie europejskiej najbardziej znaną jest piramida Gajusza Cestiusza w Rzymie, natomiast nasza lokalna piramida jest grobowcem rodziny Kulczyckich i jest kopią piramidy Cheopsa w skali 1:50. Młodzież z zawodu technik geodeta dokonała pomiarów, które potwierdziły poprawność proporcji
W Polsce istnieje kilka grobowców w kształcie piramid, a do Międzybrodzia z Sanoka można dojść drogą z pięknymi leśnymi krajobrazami. Piramida znajduje się w pobliżu Cerkiewki Świętej Trójcy, na tle której młodzież pozowała do zdjęcia grupowego. Zdjęcia wykonali uczniowie z zawodu technik fotografii i multimediów Karolina Kustra, Diana Zabłotny i Daniil Halchenko oraz nauczyciel Witold Wasyliszyn.
W dniu wczorajszym grupa miłośników zespołu KSU wybrała się na film "Idź pod prąd" do Sanockiego Domu Kultury. Film z gatunku biograficzno-muzycznego opowiadał o historii założenia zespołu KSU przez piątkę nastolatków z Ustrzyk Dolnych. Młodzi ludzie usłyszawszy w zagranicznej stacji zespół Sex Pistoles postanawiają zostać punkami i grać Punk rocka. Zainspirowani nową kulturą nie mają pojęcia, jak ogromną rzecz zapoczątkują i jak wielkie mroczne moce przeciw nim wyruszą - PRL - owski aparat represji. W 1977 roku tworzą na złość wszystkim punkrockowy zespól o nazwie KSU. Nagle stają się ogólnopolskimi gwiazdami "muzycznego drugiego obiegu". Co ciekawe muzyk Eugeniusz "Siczka" Olejarczyk gra w filmie samego siebie. Film wyreżyserowany przez Wiesława Palucha nosi tytuł jednej z piosenek KSU. Polecamy obejrzeć!
Nasza szkoła bierze udział w programie profilaktycznym Godzina dla młodych głów organizowanego w ramach projektu – Młode Głowy – otwarcie o zdrowiu psychicznym przy Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej.
Program jest stworzony przez grono specjalistów w dziedzinie edukacji, nauki, psychologii, pedagogiki i higieny cyfrowej. W naszej szkole, w tym roku szkolnym programem zostaną objęte klasy pierwsze.
Liderem szkolnym tego projektu jest pani pedagog – Małgorzata Hnat, z którą uczniowie będą spotykać się na lekcjach.
Założeniem projektu jest także udzielanie wsparcia i pomocy dla rodziców, dlatego zaplanowane zostaną także webinary dla rodziców przeprowadzone przez ekspertów współpracujących z Fundacją UNAWEZA.
To bardzo ważne, by mówić o zdrowiu psychicznym. Mówmy więc o nim otwarcie.
W czwartek 17.10.2014 r. w ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie” oraz obchodów „Dni Walki z Głodem i Ubóstwem”, które przypadają na 16 i 17 października, w Szkole Podstawowej nr 6 w Sanoku odbyły się warsztaty kulinarne, „Zero Waste – Nie marnuję, wykorzystuję". Do ich przeprowadzenia została zaproszona pani Monika Lemko, blogerka Moniki Smakołyki, której pomogli uczniowie z 2 klasy Technik żywienia i usług gastronomicznych naszej szkoły pod opieką pani Kariny Bieganowskiej.
Warsztaty miały na celu wykorzystanie resztek, takich jak: suszone daktyle, morele, rodzynki, żurawinę, orzechy, pestki słonecznika, biszkopty, herbatniki, wiórki kokosowe, kakao oraz banany do przygotowania zdrowych przekąsek. Uczniowie klas 4 i 5, w dwóch grupach przygotowali zdrowe przekąski: Kule Mocy oraz Zdrowe Batony.
Dzieci z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w warsztatach, podczas których dowiedziały się, co znaczy Zero Waste. Jak można samemu przygotować zdrowe słodkie przekąski, które zastąpią batony w kolorowych opakowaniach, te dosładzane cukrem i z dużą ilością tłuszczu.
Chociaż niektóre z dzieci nie jadły wcześniej bakalii, to po spróbowaniu przygotowanych przez siebie smakołyków, stwierdziły, że są pyszne.
Pamiętajmy!
To od Was rodzice w dużej mierze zależy zdrowie dzieci i młodzieży. Od najmłodszych lat wpływajcie na wyrobienie w nich zdrowych nawyków, nie tylko w jedzeniu, ale i w stylu życia.
Dziękujemy za zaproszenie pani Grecie Lubienieckiej-Jakiel.
Szanowna Dyrekcjo, pracownicy szkoły, drodzy nauczyciele,
Dziś słów pełnych wdzięczności mamy wiele,
Za trud i cierpliwość, za każdą lekcję,
Za wiedzy ogrom i mądrą refleksję,
Za uśmiech, za troskę w spojrzeniu,
Za wsparcie w nauce i w każdym dążeniu.
Dziękujemy!
W poniedziałek 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, z tej okazji w dniu 10.10.2024 r. odbyła się akademia oraz uroczystość pasowania na ucznia klas pierwszych.
Akademia z okazji DEN była bardzo kolorowa, z przymrużeniem oka, na luzie, gdzie podczas pokazu mody, odległe czasy zostały przywołane. Była okazja do powspominania, z uśmiechem na ustach. Przygotowana została przez młodzież mieszkającą w internacie, pod opieką p. Anny Gładysiewicz i Moniki Lemko.
Zdjęcia Grzegorz Bednarz oraz Karina Dziepak uczennica klasy technik fotografii i multimediów.
Dnia 7 października 2024r. o godzinie 7.10 rozpoczyna sie kurs II stopnia w zawodzie sprzedawca (sala 02).
Od 23 do 29 września Pani Dyrektor Elżbieta Kokoszka i Pani Agnieszka Jakobik uczestniczyły w kolejnym kursie w ramach projektu na rzecz mobilności uczniów i kadry, w sektorze edukacji szkolnej, numer projektu: 2023-1-PL01-KA121-SCH-00013548 „Discovering Modernism and Avant – Garde In Barcelona”.
Barcelona słynie na całym świecie z żywych kolorów swojej architektury, elegancji i fascynującego krajobrazu miasta. Wszystko to wynika głównie z silnego związku z modernizmem i ruchami awangardowymi, które uczyniły z tego miasta prawdziwy klejnot Morza Śródziemnego. Kurs zapoznał Panie z najwybitniejszym architektem Barcelony Antonim Gaudim oraz artystami awangardowymi, m.in. Joan Miró i Pablem Picasso. Podczas tygodnia w Barcelonie uczestnicy podróżowali przez wieki i odkrywali arcydzieła Barcelony: architekturę, malarstwo, rzeźbę i życie intelektualne.
Panie zwiedzały główne budynki i muzea miasta (m. inn. Pałac Muzyki Katalońskiej – Luis Domenech, Els Quatre Gats, Park Güell, Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii (MNAC), Fundację im. Joana Miró, Casa Vicens, Casa Mila) oraz brały udział w różnorodnych zajęciach takich jak: strategie myślenia wizualnego, szkicowanie i tworzenie katalońskiej mozaiki, które można wykorzystać w nauczaniu historii oraz turystyki.
W trakcie tygodniowego kursu uczestnicy zdobyli szeroką wiedzę z zakresu sztuki i poznali panoramę architektoniczną Barcelony. Będą mogli podzielić się tymi informacjami ze swoimi uczniami w wersji tradycyjnej lub w bardziej angażujących zajęciach edukacyjnych.
27.09.2024r. uczniowie ze szkół powiatów: sanockiego, brzozowskiego, bieszczadzkiego i leskiego przyjechali na stadion miejski w Brzozowie aby rywalizować drużynowo w różnych konkurencjach królowej sportu - lekkoatletyce. Sportowcy mieli możliwość zaprezentować swoje umiejętności
w konkurencjach biegowych, rzutach i skokach. Naszą szkołę reprezentowali: Sonia Gęgotek kl. 2 TZ, Julia Wicher kl. 3 TF, Amelia Kot kl. 2 W, Gabriela Misztal kl. 3 W, Anna Piegdoń kl. 2 TB, Paulina Rymarczyk kl. 3 TF, Gabriela Sołkowicz kl. 3 FW, Magdalena Styś kl. 2 TB, Sandra Szczepanik kl. 3 TB, Larysa Szyniec kl. 3 FW, Weronika Wójtowicz kl. 3 FW, Bernadetta wróbel kl. 3 TF, Diana Zabłotny kl. 3 TF, Eryk Wnorowski kl.3 TB, Kacper Tokarz kl. 1 TB, Gabriel Stabryła kl. 2 TZ, Jakub Słota kl. 5 TF, Dawid Przybylski kl. 2 W, Krystian Rycyk kl. 1 FW, Szymon Pondol kl. 1 FW, Przemysław Łysganicz kl. 2 TZ, Wojciech Kogut kl. 3 TB, Kacper Grzeszczak kl. 3 TB, Miłosz Ćwik kl. 3 TB, Paweł Brańczko kl. 3 TB, Jakub Drozd kl. 3 TB, Franciszek Dudka kl. 5 TB, Krystian Dudka kl. 2 TZ, Dawid Bąk kl.1 FW Gracjan Dudkiewicz kl. 2 W. Dziewczęta zajęły IV miejsce a chłopcy V. Gratulujemy!
Czytaj więcej: Rejonowa Licealiada w Lekkkoatletyce w Brzozowie
W dniu dzisiejszym 16.09.2024 r. uczniowie naszej szkoły udali się na pizzę do pobliskiej pizzerii. Mimo iż pogoda nie rozpieszczała, było chłodno i deszczowo, młodzieży dopisywał doskonały nastrój i nie brakowało uśmiechów na twarzach. Pizza smakowała wyśmienicie. Wszyscy bawili się świetnie, wspominali paradę z okazji 3 maja, w której to zdobyli wyróżnienie, dzięki czemu możliwe było dzisiejsze wyjście.
Uczniowie w pełni zasłużyli na tę nagrodę.
Cieszymy się i jesteśmy dumni, że mamy tak wspaniałą młodzież.
W niedzielę 8 września 2024 r. w sanockim Skansenie odbył się już XIV Bartnik Ziemi Sanockiej.
Na Bartnikowej scenie wystąpili Pakoszowianie - Zespół Muzyczno - Obrzędowy, SOUL Sanok, Kapela Ludowa "Kamraty" oraz gwiazda wydarzenia InoRos z Liberem.
Nasi uczniowie z klas technik żywienia i usług gastronomicznych pod opieką nauczycieli zawodu Kariny Bieganowskiej, Sabiny Dziuby i Beaty Dydek przygotowały catering.
Na syto zastawionych stołach można było spróbować potraw blogerki Moniki Smakołyki, nauczycielki Moniki Lemko.
Dziękujemy za pomoc Paniom ze szkolnej kuchni przy Internat Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku
Dziękujemy młodzieży ZS nr 5 pod opieką pani Renaty Magdziarczyk za wspaniałą obsługę.
Dziękujemy również za pomoc Paniom z Powiatu Sanockiego.
To był pracowity dzień, ale w przesympatycznym towarzystwie było klimatycznie, muzycznie i smacznie.
Link do filmiku: https://www.facebook.com/zs5sanokpl/videos/3741934246046394?locale=pl_PL
Przynoszone rzeczy dla powodzian składamy w pokoju nauczycielskim i w gabinecie pedagoga przy sali gimnastycznej.
Spotkanie dla klas pierwszych i klas piątych technikum
Spotkanie ogólne na stołówce szkolnej - godz. 16.00
Tematyka spotkania:
Organizacja pracy szkoły - kalendarz roku szkolnego, informacje dotyczące dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktycznych,
procedury i organizacja egzaminu maturalnego - wicedyrektor mgr Katarzyna Michalak
Procedury egzaminów zawodowych– Kierownik Szkolenia Praktycznego - mgr Eliza Wojnicka
Zasady funkcjonowania internatu – wicedyrektor mgr Marzena Niemczyk
Zapoznanie z programem wychowawczo – profilaktycznym szkoły oraz standardami ochrony małoletnich – pedagog szkolny- p. Renata Grześków, psycholog szkolny - p Gabriela Domagała
Zapoznanie z zasadami oceniania – wychowawcy klas podczas spotkań w zespołach klasowych
Spotkania z wychowawcami po zakończeniu spotkania ogólnego
KLASY PIERWSZE
KLASY TECHNIKUM
1 TF – technik fotografii i multimediów + technik usług fryzjerskich– wychowawca p. Karina Bieganowska– spotkanie w sali 5
1 TB – technik budownictwa + technik organizacji turystyki – wychowawca p. Anna Gładysiewicz – spotkanie w sali 1
KLASY BRANŻOWEJ SZKOŁY I STOPNIA
Klasa 1 A– fryzjer, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie – wychowawca p. Sylwia Lorenc– spotkanie w sali 01
Klasa 1 FW – sprzedawca, kucharz, piekarz, cukiernik, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, lakiernik samochodowy, ślusarz – wychowawca p. Katarzyna Grzesiak – spotkanie w sali 03
KLASY V TECHNIKUM
Klasa 5 TB – spotkanie w sali 101
Klasa 5 TZ – spotkanie w sali 102
Klasa 5 TF – spotkanie z wychowawcą odbędzie się w terminie późniejszym
Strona 8 z 84