NA ROK SZKOLNY
2024/2025
Zajęcia w ciemni - klasy 2 TF technik fotografii i multimediów w ramach przedmiotu Procesy Fotograficzne
- Szczegóły
- Autor: Grzegorz B
W dzisiejszym szybkim tempie życia, gdzie większość osób polega na aparatach telefonicznych do rejestrowania i dzielenia się swoimi zdjęciami, niezwykle ważne jest zrozumienie procesów, które kryją się za tą sztuką. Jednym z kluczowych elementów edukacji w zawodzie technik fotografii i multimediów jest poznanie tradycyjnych technik fotograficznych. Jedną z technik fotografii tradycyjnej jest analogowa fotografia czarno biała.
Zajęcia w ciemni to jeden z elementów nauczania fotografii i multimediów. Jest nieodłączną częścią lekcji z przedmiotu Procesy Fotograficzne. Celem tych zajęć jest zapoznanie uczniów z procesem manualnej obróbki fotografii oraz poznanie tradycyjnych technik fotograficznych, które mają wpływ na dzisiejszą fotografię.
W ciemni fotograficznej, charakterystycznym miejscu do przechowywania, przetwarzania i wywoływania materiałów fotograficznych, uczniowie mają możliwość doświadczenia niezwykłej atmosfery i magii, jaka towarzyszy tworzeniu obrazów. To miejsce, gdzie światło jest kontrolowane, a obrazy pojawiają się stopniowo, odkrywając swoje tajemnice na białej powierzchni papieru.
Praca w ciemni daje uczniom szansę lepszego zrozumienia zasad fotografii w techniczny sposób. Podczas tych zajęć odkrywają oni piękno chemicznych procesów, jakie zachodzą podczas wywoływania zdjęć. Od momentu ekspozycji błony fotograficznej do chemicznych kąpieli, aż po ostateczne wyniki na papierze, uczniowie mają kontrolę nad każdym etapem procesu. Mogą eksperymentować z czasem naświetlania, kontrastem i tonami obrazu, co pozwala na twórcze eksplorowanie swojego potencjału artystycznego.
EU Mobility Croatia - nasz partner w projekcie
- Szczegóły
- Autor: Sylwia Lorenc
EU MOBILITY CROATIA INTERNSHIP – TRAINING.
W tym roku również naszym partnerem w projekcie jest EU MOBILITY CROATIA INTERSHIP – TRAINNING.
To chorwacka organizacja działająca w dziedzinie edukacji i kształcenia zawodowego w ramach programu Erasmus+. Od wielu lat zajmuje się organizacją praktyk zawodowych dla uczniów oraz szkoleń i job shadowing dla nauczycieli w wielu krajach Unii Europejskiej. Ich główną siedzibą
w Chorwacji jest niezwykle malownicze, ale także wysoko rozwinięte miasto – Split.
Cele jej działalności to:
- Podniesienie kwalifikacji zawodowych uczniów i nauczycieli
- Rozwój umiejętności w zakresie języka angielskiego
- Rozwój kompetencji społecznych uczniów i nauczycieli
- Poznanie chorwackiego systemu edukacji
- Zapewnienie uczestnikom bezpiecznego pobytu pełnego niezapomnianych wrażeń
Czytaj więcej: EU Mobility Croatia - nasz partner w projekcie
Szkolenie dla nauczycieli: „Technologie cyfrowe w edukacji” – Program Erasmus +
- Szczegóły
- Autor: Alina Dulęba
Ubiegły tydzień zimowych ferii (od 29 stycznia do 2 lutego 2024r) był okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu technologii cyfrowych w edukacji dla nauczycielki Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku - Aliny Dulęby . Była to ostatnia – 15-ta mobilność w części finansowana z dotacji z programu Erasmus plus, w ramach umowy: 2022-1-PL01-KA121-SCH-000064635 w akcji KA121-SCH Akredytowane projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej.
Wyjazd zagraniczny wiązał się z udziałem w kursie organizowanym przez szkołę: Enjoy Italy di Alessandro Gariano, zatytułowanym: ICT for education. Digital and web tools for an effective blended, flipped and cooperative learning.
Kurs w trakcie pięciu sesji szkoleniowych przedstawił narzędzia cyfrowe stosowane w nauczaniu hybrydowym, lekcji odwróconej i nauczaniu opartym na współpracy.
Mobilność zagraniczna odbyła się w Padwie, w regionie Wenecji Euganejskiej, na północy Włoch i była okazją do odkrywania relacji polsko-włoskich. Padwa znana z Uniwersytetu Padewskiego przyciągała studentów z całej Europy od 1222r (data założenia uniwersytetu). Tu studiowali Jan Zamoyski, Witelon, Mikołaj Kopernik, Paweł Włodkowic, czy Jan Kochanowski. O silnych związkach Polaków z Padwą świadczy powstała w XIX w Kaplica Polska (Cappella Polacca) w Bazylice św. Antoniego z Padwy (Basilica del Santo).
Do Bazyliki św. Antoniego, nazywanej przez mieszkańców Padwy "Il Santo" (święty), przybywają pielgrzymi z całego świata. Jej budowa rozpoczęła się w 1232r , rok po śmierci św. Antoniego, którego grobowiec tam umieszczono. Za datę ukończenia budowy uznaje się rok 1307. Jest to najokazalsza świątynia w Padwie, która łączy w sobie cechy architektury romańskiej i gotyckiej oraz wpływy bizantyjskie.
Padwa to również miasto światowego dziedzictwa. UNESCO wpisało na światową listę dziedzictwa kulturowego cykl fresków w Padwie. Powstały w latach 1302-1397, znajdują się w ośmiu zabytkowych budynkach na starym mieście. Wykonali je Giotto i jego uczniowie oraz ich naśladowcy.
Szkolenie w ramach programu Erasmus plus było również sposobnością do nawiązania kontaktów z nauczycielami z Cypru, Łotwy, Polski i Włoch, poznawania systemu edukacji w tych krajach i dzielenia się doświadczeniami.
Czytaj więcej: Szkolenie dla nauczycieli: „Technologie cyfrowe w edukacji” – Program Erasmus +
Finał WOŚP w Sanoku 28 stycznia 2024 r.
- Szczegóły
- Autor: Monika Lemko
Uczennice naszej szkoły Sandra Szczepanik, Kornelia Kleban i Emilia Podulka, podczas finału WOŚP w Sanoku były wolontariuszkami DKMS. Na Rynku Galicyjskim w sanockim Skansenie, gdzie odbyła się pierwsza część WOŚP w Sanoku, dziewczyny włączyły się do akcji w walce z nowotworami krwi. Przeprowadzały rejestrację nowych dawców szpiku. Opiekę nad wolontariuszkami pełniła p. Renata Magdziarczyk, a nad całością akcji czuwała p. Monika Lemko. Dziękujemy za bezinteresowną pomoc, otwarte serce i życzliwość. Warto pomagać.
XVI Obchody Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu (15-27 stycznia 2024)
- Szczegóły
- Autor: Agnieszka Jakobik
Kurs II stopnia w zawodzie fryzjer
- Szczegóły
- Autor: Eliza Wojnicka
Dnia 12 lutego 2024 r. o godzinie 13:20 rozpoczyna się kurs II stopnia w zawodzie fryzjer (grupa II) (sala 02).
Festiwal kolęd i pastorałek „Bieszczadzkie kolędowanie”
- Szczegóły
- Autor: Michał Kwolek
W Wołkowyi 21 stycznia odbył się festiwal kolęd i pastorałek „Bieszczadzkie kolędowanie” W tym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Anastasia Pavliuk i Ksawery Bulik zaprezentowali jedną kolęde i Pastorałkę. Gratulujemy pięknego wykonania i życzymy kolejnych sukcesów w konkursach.
Czytaj więcej: Festiwal kolęd i pastorałek „Bieszczadzkie kolędowanie”
BAL KARNAWAŁOWY z WOŚP 2024 - zebraliśmy 2270,00 zł
- Szczegóły
- Autor: Marzena Dziurawiec
21 stycznia 2024 r. zagraliśmy z WOŚP w Sanoku na BALU KARNAWAŁOWYM dla dzieci, który został przygotowany przez uczniów i nauczycieli w ZS nr 5. Pomysłodawczynią i główną organizatorką imprezy była p. Marzena Dziurawiec.
Dziękujemy dzieciom za stworzenie niesamowitej, cudownej atmosfery, pełnej kolorowych strojów, za radość i uśmiech, a ich rodzicom, dziadkom, opiekunom za wsparcie naszej inicjatywy.
W niedzielę nasza szkolna jadalnia zmieniła się w balową salę, pełną atrakcji. Zabawę przy muzyce poprowadził duet, związany od lat z imprezami towarzyszącymi WOŚP. Dziękujemy animatorce MDK Agnieszce Trznadel-Piast i DJ-owi Tomkowi Piast, którzy poprowadzili zabawy taneczne przy muzyce. To dzięki nim dzieciaki bawiły się cudownie, zobaczcie na zdjęciach!
Wielkim powodzeniem cieszył się kącik ozdabiania piernikowych serduszek, który przygotowała i prowadziła p. Karina Bieganowska z uczniami technikum żywienia i usług gastronomicznych.
Dziewczyny z klas technikum usług fryzjerskich pod opieką p. Celiny Luli zadbały o mini zakład fryzjerski, z którego dzieciaki wychodziły z kolorowymi fryzurami i pomalowanymi buźkami. Podczas całego balu działała ekipa profesjonalnych fotografów, czyli p. Lucyna Żak z uczennicami technikum fotografii i multimediów.Rodzice i dzieci dostaną od nich jedyne w swoim rodzaju zdjęcia z przygotowanej specjalnie przez wychowawców i uczniów Internatu, karnawałowej scenerii. W fotorelację włączył się także gościnnie artysta fotograf Hubert Żak, dziękujemy.
Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy wolontariuszkę z ILO Maję Magdziarczyk i wolontariuszkę Fundacji Dr Clown Agnieszkę Magdziarczyk, które wyczarowywały dla dzieci niesamowite, balonowe stworki – dziękujemy dziewczyny! Uczennice i uczniowie – wolontariusze z kierunków technicznych i branżowych w ZS5 pod okiem p. Renaty Magdziarczyk zaopiekowali się rodzicami, dla których przygotowaliśmy gorące napoje i ogromny wybór ciast. Dziękujemy nauczycielom i uczniom, którzy te słodkości upiekli oraz za ciasta tortowe – wychowawcy OHP Sanok, p. Witoldowi Koza. Można też było spróbować wypieków p. Moniki Lemko blogerki Moniki Smakołyki.
Nad zbiórką czuwała p. Agnieszka Trebenda, opiekunka wolontariuszek Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP – dziękujemy z całego serca.
foto: Lucyna Żak, Hubert Żak
Czytaj więcej: BAL KARNAWAŁOWY z WOŚP 2024 - zebraliśmy 2270,00 zł
Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie
- Szczegóły
- Autor: Małgorzata Bączar
Szymon Hostyński, uczeń klasy 3 TZ jako jeden z czterech polskich panczenistów i panczenistek reprezentuje Polskę w IV Zimowych Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Gangwon w Korei Poludniowej.
Jest to najważniejsza zimowa impreza sportowa czterolecia dla zawodników poniżej 18. roku życia.
IV Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie potrwają do 1 lutego. 1900 sportowców z 78 krajów świata rywalizuje w 15 dyscyplinach i 81 konkurencjach.
Szymon w poniedziałek 22 stycznia, startował na 500 metrów i zajął bardzo dobre VII miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wycieczka
- Szczegóły
- Autor: Katarzyna Grzesiak, Małgorzata Bączar
18 stycznia 2024 roku klasy 3TZ i 3W pod opieką wychowawców udały się na wycieczkę do Mediateki, Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA w Sanoku, przy ul. Lipińskiego 63.
W trakcie zajęć mogliśmy obejrzeć zgromadzone eksponaty muzeum oraz samodzielnie przeprowadzić eksperymenty z dziedziny fizyki i chemii. Wyzwania logiczne i konstrukcyjne sprawdziły nasza wiedzę i umiejętności manualne oraz skłoniły do kreatywnego działania.
Mamy nadzieję odwiedzić to miejsce raz jeszcze, szczególnie że w najbliższych miesiącach zostanie otwarta Strefa Gier Retro z kolekcją ,,zabytkowych’’, ale wciąż działających komputerów.
Gramy z Bieszczadzkim Sztabem WOŚP.
- Szczegóły
- Autor: Marzena Dziurawiec
21 stycznia (niedziela) zapraszamy wszystkie dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym na wyjątkowy BAL KARNAWAŁOWY. W godzinach 15.00 do 18.00 szkolna jadalnia ZS5 przy ul Sadowej 21 zamieni się w balową salę, pełną specjalnie przygotowanych atrakcji. Zabawę przy muzyce poprowadzi niezastąpiona animatorka sanockiego MDK Agnieszka Trznadel-Piasta z DJ, a nauczyciele i młodzież dopilnują kącika z ozdabianiem pierników, FOTObudki i mini zakładu fryzjerskiego. Będą balonowe zwierzaki i poczęstunek dla dzieci. Rodzice w trakcie balu będą mogli porozmawiać przy kawie i domowych ciastach, zakupionych od organizatorów. Bilety w cenie 10 zł dostępne są od 10 do 18 stycznia w godz. 8.00-15.00 w MDK Sanok. Cały dochód z imprezy wpłacimy do WOŚPowych puszek.
Na miejscu będą wolontariusze sanockiego sztabu WOŚP – Tu wszystko gra OK!
HARMONOGRAM SPOTKANIA Z WYCHOWAWCAMI W DNIU 11 I 2024
- Szczegóły
- Autor: Grzegorz B
Tematyka spotkania:
Wyniki klasyfikacji za pierwszy semestr roku szkolnego 2023/2024
Spotkania z wychowawcami:
godz. 16.00
Sala 01 – klasa 3A Sala 02 – klasa 3 FW Sala 03 – klasa 3W Sala 1 – klasa 5 TBN Sala 2 – klasa 1 TZ Sala 3 - klasa 3 TB Sala 5 - klasa 1 TB Sala 101 – 2FW Sala 102 – klasa 4 TZ Sala 105 – klasa 1 TF |
Sala 106 – klasa 5 TFN Sala 108 – klasa 2 TF Sala 201 – klasa 3 TZ Sala 202 – klasa 2 TB Sala 205 - klasa 3 TF Sala 207 - klasa 2 TZ Sala 208 – klasa 4 TF Sala SK – klasa 5 TZN Sala F1 – klasa 1 W |
Spotkania z wychowawcami - godz. 16.30
Sala 1 – 2W Sala 105 – 2A |
Sala 108 – 1 A Sala 207 - 1 FW |
Klasa 4TB – spotkanie w dniu 12.01.2024 – godz. 16.00 – sala 101
Strona 8 z 78