
NA ROK SZKOLNY
2024/2025
W roku szkolnym 2023/2024 w naszej szkole powstał międzynarodowy projekt
pod nazwą : „Life in a Snapshot”. Był on realizowany na platformie eTwinning (European School Education Platform) we współpracy ze szkołami z Hiszpanii oraz Turcji.
W projekcie wzięło udział 24 uczniów z trzech szkół średnich: Zespół Szkół nr 5 w Sanoku, INS Tremp w Hiszpanii oraz Mehmet Akif Ersoy Vocational and Technical Anatolian High School w Bartın w Turcji.
Nadzór nad projektem pełniło dziewięciu nauczycieli, w naszej szkole byli to p. Wioletta Trzciniecka, p. Witold Wasyliszyn oraz p. Alina Dulęba.
Celem projektu było między innymi umożliwienie uczniom nawiązania kontaktów oraz współpracy z innymi szkołami w Europie, a także poszerzanie wiedzy o innych krajach, rozwijanie świadomości kulturowej, wzmacnianie postawy otwartości oraz tolerancji,
a także rozwijanie kreatywności i wrażliwości artystycznej.
W projekcie uczniowie mieli za zadanie między innymi wykonanie zdjęć ukazujących różne aspekty ich życia takie jak: dom, szkoła, hobby, pasje, ulubione miejsca itp. Następnie zdjęcia te zostały umieszczone na platformie European School Education Platform, gdzie wszyscy uczestnicy projektu mieli okazję obejrzeć je i dowiedzieć się więcej o swoich rówieśnikach w innych krajach. Na zakończenie projektu uczniowie wybrali najciekawsze ich zdaniem zdjęcia, z których powstała prezentacja multimedialna.
Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w tym projekcie jego uczestnicy mogli rozwinąć swoją kreatywność, zaś nawiązane kontakty zaowocują niedługo dalszą współpracą i być może kolejnymi projektami…
Poniżej umieszczamy link do prezentacji ( w formacie PDF) .
Zachęcamy do obejrzenia finałowego efektu naszej pracy. Autorami wszystkich zdjęć w prezentacji są uczniowie.
Dziękujemy wszystkim za udział w projekcie i życzymy udanego odpoczynku oraz wielu ciekawych fotografii wakacyjnych plenerów!
Język polski
27.08.2024– godz. 10.00 sala 207
Planowanie i ocena żywienia
28.08.2024– godz. 10.00 sala 2
Planowanie i wykonywanie usług gastronomicznych
29.08.2024– godz. 10.00 sala 2
Podstawy fryzjerstwa
27.08.2024 – godz. 9.00 – sala 106
Techniki fryzjerskie
28.08.2024 – godz. 9.00 – sala 106
Język angielski
29.08.2024 – godz. 10.00 – sala 1
Matematyka
28.08.2024 – godz. 10.00 – sala 101
Język niemiecki
29.08.2023 – godz. 12.00 – sala 1
Uczniowie rozpoczęli wakacje, a dla nauczycieli to okres urlopowy. Część nauczycieli w tym czasie spędzi tydzień lub dwa tygodnie szkoląc się za granicą w ramach programu Erasmus+. Akcja kluczowa: Mobilność edukacyjna. W naszym drugim akredytowanym projekcie na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej będziemy realizować 4 cele Europejskiego Planu Erasmusa:
Aby zrealizować te cele w tym roku 12 nauczycieli weźmie udział w Hiszpanii w kursach pt.:
Wszystkie zajęcia będą odbywać się w języku angielskim.
Pierwszy kurs z projektu: 2023-1-PL01-KA121-SCH-000135484 zaczyna się 1 lipca.
Życzymy inspirujących zajęć i niezapomnianych wrażeń z pobytu w pięknej Hiszpanii.
Model uczenia się S.T.E.A.M obejmuje naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę. Skrót pochodzi od angielskich słów: Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics. Model zajęć angażuje obydwie półkule mózgowe podczas lekcji. Rozwija zdolność logicznego i krytycznego myślenia oraz kreatywność i wyobraźnię. Zajęcia wykorzystują metodę projektu. Grupa uczniów z klasy 1TZ wraz z uczniami z Turcji i Jordanii testowała ten model w projekcie eTwinning
pt.: S.T.E.A.M. for Renewable Energy "Empowering Tomorrow's Innovators: S.T.E.A.M Exploration of Renewable Energy for Students". Finalnym efektem projektu była symulacja nowoczesnego miasta: smart city simulation. Zanim ta symulacja powstała uczniowie mogli poznać kolegów i koleżanki z zupełnie odmiennych kulturowo krajów poprzez platformę Twinspace. Jest to przestrzeń do współpracy szkół i realizacji projektów. Na platformie uczniowie przedstawiali się, poznawali uczniów szkół partnerskich i prezentowali wyniki swoich badań nad tradycyjnymi i odnawialnymi źródłami energii.
Czytaj więcej: Edukacja w modelu S.T.E.A.M. Projekt eTwinning
Koniec roku szkolnego zwiastuje zakończenie projektów edukacyjnych. W najbliższych dniach zakończy się projekt eTwinning zatytułowany: Doctor A.I. - Professions in the Crosshairs of A I- zawody na celowniku sztucznej inteligencji.
W projekcie brało udział 9 uczniów klasy 1TF, którzy zaznajamiali się z możliwościami narzędzi cyfrowych i zastanawiali się nad tym, jak sztuczna inteligencja wpłynie na rynek pracy.
Wśród zastosowanych narzędzi uczniowie wykorzystali generator avatarów - Avachara.com do tworzenia własnych wirtualnych wizerunków, generator obrazów AI na Padlecie, aby przedstawić swój wymarzony zawód oraz Postermywall.com aby zaprojektować logo projektu.
W aplikacji AnswerGarden projektowicze odpowiadali na pytanie jakie funkcje AI może pełnić w firmie.
Uczniowie mieli okazję porównać tradycyjne sprzęty z nowoczesnymi wynalazkami, co uwiecznili na fotografiach. Przyglądając się malarskim dziełom sztuki w wirtualnych muzeach odnajdywali zawody, które odchodzą w przeszłość. Z tych obrazów powstała wirtualna wystawa na prezentacji google.
Ostatnim etapem projektu była próba stworzenia własnej firmy w grupach międzynarodowych. Uczniowie przy użyciu AI znajdowali pomysły na nazwę firmy i tworzyli logo. Szablon Business model canva w internetowym edytorze Edit.org ułatwił im opracowanie koncepcji firmy. Generator obrazów AI stworzył reklamę firmy.
Efekty pracy uczniów można podziwiać na platformie eTwinning. Poniżej mała próbka ich działań.
o godzinie 10.00 na stołówce szkolnej.
Spotkania z wychowawcami - Tura I
Sala 01 – klasa 3A Sala 02 – klasa 3 FW Sala 03 – klasa 3W Sala 1 – klasa 1W Sala 2 – klasa 1 TZ Sala 3 - klasa 3 TB Sala 5 - klasa 1 TB Sala 101 – klasa 4TB Sala 102 – klasa 4 TZ |
Sala 106 – klasa 2FW Sala 108 – klasa 2 TB Sala 201 – klasa 3 TZ Sala 205 - klasa 1 TF Sala 207 - klasa 2 TZ Sala 208 – klasa 4 TF Sala SK – klasa 2 TF Sala F1 – klasa 2W Sala 105 – klasa 2A |
Spotkania z wychowawcami - II tura
Sala 108 – 1 A
Sala 207 - 1 FW
Sala 205 - klasa 3 TF
ERASMUS+ STAŻE ZAGRANICZNE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 5 W SANOKU
Akredytowany projekt staży zagranicznych.
Numer projektu: 2023-1-PL01-KA121-VET-000139220
„Zmienia życie, otwiera umysły” tak brzmi hasło przewodnie programu Erasmus+. Nasza placówka może w pełni to potwierdzić. Uczniowie naszej szkoły dzięki funduszom unijnym pozyskanym w ramach programu Erasmus+ odbyli w tym roku staże zawodowe w Chorwacji. Projekt realizowany był przy współpracy z chorwacką firmą EU Mobility Croatia. Kwota dofinansowania to 52 132 €. Założenia programowe, o które opierała się jego realizacja to:
• Włączanie i różnorodność
• Równowaga ekologiczna i odpowiedzialność za środowisko
• Edukacja cyfrowa
• Uczestnictwo w sieci organizacji Erasmus.
W dniu 12.06.2024 r. w naszej szkole odbyło się seminarium podsumowujące rezultaty zagranicznych staży uczniowskich realizowanych w ZS5. Wśród uczestników spotkania znaleźli się Wicestarosta Sanocki
p. Damian Biskup, Naczelnik Wydziału Oświaty pani Agnieszka Kornecka-Mitadis, Przewodniczący Komisji Oświaty, Sportu i Rynku Pracy p. Wacław Krawczyk, p. Marzena Dziurawiec - Radna Powiatu Sanockiego, przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych p. Józef Hajduk i p. Małgorzata Wojnarowska i oraz lokalni pracodawcy.
Zarówno stażyści jak i opiekunowie biorący udział w projekcie podzielili się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z zaproszonymi gośćmi. Podczas spotkania głos zabrali Wicestarosta p. Damian Biskup oraz Przewodniczący Komisji Oświaty, Sportu i Rynku Pracy p. Wacław Krawczyk podkreślając znaczenie realizacji takich działań jak projekty unijne na rozwój szkoły. W trakcie zebrania wszyscy mogli ocenić efekty pracy młodzieży w zagranicznych zakładach były to m.in. fotografie uczniów w zawodzie technik fotografii i multimediów - część prac wykonanych podczas stażu można obejrzeć w Sanockim Domu Kultury - są one częścią odbywającej się tam wystawy „Zainspirowani”. Technik usług fryzjerskich zaprezentował fryzury inspirowane „Błękitem Adriatyku”. Uczennice tego kierunku starały się oddać klimat i zwyczaje Chorwacji w technikach fryzjerskich. Całości dopełnił poczęstunek, na którym podane zostały potrawy w chorwackim klimacie przygotowane pod opieką p. Moniki Lemko. Były to miedzy innymi sałatki i przekąski ze śródziemnomorskim akcentem, słodkie desery – galaretki, bezy i ciasta.
W podsumowaniu wzięła także udział zeszłoroczna stażystka Olivia Misztal – uczestniczka programu eTwining realizowanego w naszej szkole oraz laureatka ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pod nazwą SELFIE+ organizowanego przez Fundacje Rozwoju Systemu Edukacji - Narodową Agencję programu Erasmus+, na którym to otrzymała wyróżnienie.
Podczas seminarium miało miejsce również rozdanie nagród w ramach zorganizowanego szkolnego konkursu na LOGO projektów Erasmus+ realizowanych w ZS5 Sanok. O wynikach konkursu zdecydowała komisja i tak I miejsce zdobyła Weronika Latusek, II miejsce Lena Stępień i miejsce III Julia Stawarczyk. Zwycięzcom gratulujemy kreatywności i pomysłów.
Spotkanie to było świetną okazją do podsumowania efektów projektu oraz podzielenia się doświadczeniami i spostrzeżeniami.
Miłym akcentem podsumowującym działania projektowe jest informacja o uzyskanym dofinansowaniu na przyszłoroczne staże zagraniczne. Kwota dofinansowania to 62 092 €.
Czytaj więcej: Seminarium podsumowujące staże zagraniczne w Chorwacji.
ERASMUS+ STAŻE ZAGRANICZNE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 5 W SANOKU
Akredytowany projekt staży zagranicznych.
Numer projektu: 2023-1-PL01-KA121-VET-000139220
Dnia 23.05.2024 r. w naszej szkole odbył się POKAZ UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH ZDOBYTYCH W RAMACH STAŻU ZAGRANICZNEGO – CHORWACJA 2024. Uczniowie kształcący się w zawodach technik fotografii i multimediów, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik budownictwa, technik robót wykończeniowych w budownictwie oraz technik geodeta zaprezentowali zdobyte w czasie odbytego stażu umiejętności i efekty swojej pracy. Podczas spotkania uczennice z zawodu technik usług fryzjerskich zaprezentowały fryzury inspirowane krajem, w którym odbył się staż – pokaz ten nosił tytuł „Błękit Adriatyku”. Fryzury miały nawiązywać nie tylko do kultury, zwyczajów i architektury tego kraju, ale odzwierciedlić ją
w technikach fryzjerskich. We fryzurach dominowały perły i muszle, lekkie sploty i loki. Przedstawiciele każdej z pozostałych grup zawodowych w kilku słowach podzielili się z zebranymi wrażeniami i doświadczeniami zdobytymi podczas stażu w Chorwacji. Zaprezentowane zostały fotografie chorwackiej architektury oraz film podsumowujący tegoroczne praktyki. Zakończeniem pokazu była degustacja przykładowych chorwackich słodkości – ciasteczek Klifice oraz ciasta Stefanka, które zaserwowali uczniowie – uczestnicy stażu. Przygotowane zostały one pod opieką pani B.Bydek oraz pani K. Bieganowskiej. Podsumowując spotkanie młodzież podkreślała, że było to niesamowite doświadczenie nie tylko edukacyjne, ale i zawodowe – doskonalili umiejętności językowe, branżowe ale i te jak dziś ważne społeczne.
Czytaj więcej: POKAZ UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH ZDOBYTYCH W RAMACH STAŻU ZAGRANICZNEGO – CHORWACJA 2024
Słodkie wypieki
Uczennice klasy 2 Tz grupa 1, pomału zbliżają się do końca zajęć z modułu ciasta a ich umiejętności są coraz większe w tym zakresie. Poznały już wszystkie rodzaje ciast, większość z nich w praktyce wykonały, podobnie masy i kremy oraz sposoby ich wykańczania. Podczas zajęć przygotowywały wyroby z konkretnych przepisów (łącząc wiedzę z ciast, kremów, mas i dekoracji w całość), wykonując min.: sernik, mini pavlovą z owocami, muffinki.
Strona 8 z 82